Duyuru Detayı

BAKANIMIZ VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ AZERBAYCAN'DA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, kardeş ülkemiz Azerbaycan'a 30-31 Mayıs tarihlerinde iki günlük ziyarette bulundu. Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun da yer aldığı program kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlhan Aliyev ile bir araya gelen Bakanımız Karaismailoğlu, mevkidaşı Rashad Nabıyev ile de heyetler arası görüşme yaptı.  

2021.05.31.AzerbaycanBakanİçFoto1.jpg

Nahcivan tarafında projeleri, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki önemli ulaşım ve lojistik koridorlarını birlikte değerlendirdiklerini, karayolunda Türk transit filolarının yaşadığı sorunları da ele aldıklarını ama özellikle Karabağ Zaferi'nden sonra Karabağ'ın inşası için gerekli olan karayolu ve demiryolu için önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakanımız, “İnşallah bizim güçlü firmalarımızın da desteğiyle buradaki planlamalarımızı,  projelerimizi yapıp en kısa zamanda hayata geçirip; buraları lojistik ve ulaşım bağlantısı olarak da dünyanın en önemli merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Türkiye ile Azerbaycan'ı ulaşım aksı olarak da en kaliteli en konforlu ve en güvenli yollarla birbirine bağlama çabası içerisindeyiz." vurgusunda bulundu.

2021.05.31.AzerbaycanBakanİçFoto2.jpg

Ziyaretinin ikinci gününde Karabağ'a giden Bakanımız Karaismailoğlu burada; Türk müteahhitlik firmalarının yapım çalışmalarını sürdürdüğü Horadiz- Ağband Demiryolu, Ahmedbeyli - Horadiz - Mincivan - Ağband Otoyolu ve Ahmedbeyli - Füzuli - Şuşa Otoyolu Projelerindeki çalışmaları inceledi.

Karayolu ve demiryolu olmak üzere çok büyük çalışmaların bulunduğunu ve alternatif diğer yollarında çalışmalarına başlandığını dile getiren Bakanımız “Kardeş ve dost ülke Azerbaycan Dağlık Karabağ'ın inşasında da hem mühendislik açısından hem de teknoloji açısından Türkiye bütün gücüyle arkasında. İnşallah bu birliktelik kardeşlik dostluk ilelebet devam edecektir. Biz de bölgenin imar ile ilgili yapabileceğimiz çalışmalar için buradayız." diye konuştu.

 Yapılan iş birlikleri ile özellikle Nahcivan koridoru ile Türkiye'ye alternatif ulaşım koridoru sağlanmış olacağını belirten Karaismailoğlu, “Karabağ'ın inşasında bizim ne kadar emeğimiz olursa bu bizi memnun edecektir.  Bu bölgelerde bulunmak bize ayrı bir mutluluk veriyor.  İnşallah bölgenin imarı ve inşası için de hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.