Duyuru Detayı

KUZEY MARMARA OTOYOLU'NUN HABİPLER KAVŞAĞI-HASDAL KAVŞAĞI KESİMİ HİZMETE SUNULDU

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Habipler Kavşağı-Hasdal Kavşağı arasındaki 9,1 km'lik kesimi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, milletvekilleri, bürokratlar ve yüklenici temsilcilerinin katıldığı törenle 21 Mayıs Cuma günü hizmete sunuldu.

2021KM07KESİMİÇ5.jpg 


Türkiye'nin nüfus yoğunluğu, üretim, ticaret ve turizm kapasitesi bakımından en hareketli yerlerinin başında gelen Marmara Bölgesi'ni otoyolla çepeçevre kuşattıklarını söyleyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, açılışı yapılan Habipler Kavşağı-Hasdal Kavşağı arasını da kapsayan Kınalı-Odayeri Kesiminin toplam yatırım bedelinin 1,7 milyar dolar olduğunu belirtti.

2021KM07KESİMİÇ4.jpg

Bu kesimin ileride inşası planlanan 3 katlı büyük İstanbul Tüneli'nin de bağlantısını teşkil edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanımız, Kuzey Marmara Otoyolu'nun ülkemize vakitten 1 milyar 650 milyon lira, akaryakıttan 830 milyon lira olmak üzere yıllık 2,5 milyar liraya yakın maddi katkı ile, 351 bin ton karbon emisyon azaltımı faydası sağlayacağını sözlerine ekledi.

“Yakında ilk köprüsünün temelini atarak fiilen hayata geçirmeye başlayacağımız Kanal İstanbul da inşallah tarihe damgasını vuran bir eser olarak ülkemizin iftihar tablosu içerisindeki yerini alacaktır" şeklinde konuşan Cumhurbaşkanımız, silueti yavaş yavaş ortaya çıkan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün şimdiden gören herkesi kendine hayran bıraktığını ifade etti.

Törende konuşan Bakanımız Adil Karaismailoğlu ise Kuzey Marmara Otoyolu'nun Marmara Bölgesi'nin kuzeyinden geçen yeni bir lojistik koridor oluşturduğunu söyledi.

2021KM07KESİMİÇ2.jpg

Bakanımız, bir dünya metropolü olan İstanbul'un her geçen gün büyüyüp geliştiğine dikkat çekerek, İstanbulluların ihtiyaçları ve beklentilerinin arttığını, bu nedenle Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamına Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy(Nakkaş) kesimini de dâhil ettiklerini açıkladı. Bakanımız, 45 kilometrelik bu kesim ile birlikte Kuzey Marmara Otoyolu'nun toplam uzunluğunun 443 kilometreye ulaşacağını söyledi.

Hizmete açılan kesim ile ilgili bilgiler veren Bakanımız; “Başakşehir Kavşağı'ndan başlayıp, Habipler Kavşağı, Cebeci maden ocaklarının güneyini kat ederek, Gazi ve Zübeyde Hanım Mahallelerinin altından 2x4 şeritli çift tüplü tünelle geçmekte, Hasdal Kavşağı aracılığıyla Alibeyköy-Hasdal mevkiinde 2. Çevre Yolu'na yani TEM Otoyolu'na bağlanmaktadır" açıklamasında bulundu.

 Açılışı yapılan Cebeci Tüneli'nin dünyanın 4 şeritli en geniş tüneli, 4 bin 5 metre uzunluğu ile de İstanbul'un en uzun tüneli olduğuna işaret eden Bakanımız, yolun tamamının akıllı ulaşım sistemleri ile donatıldığını kaydetti.

2021KM07KESİMİÇ3.jpg

 İstanbul'un şehir içi trafik yükünün azaltılmasına önemli katkı yapacak Kuzey Marmara Otoyolu projesi ile özellikle pik saatlerde oluşan uzun araç kuyruklarının önüne geçilmiş oldu.

 Ulusal ve uluslararası kara ulaşımı ile nakliye araçları için kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir transit geçiş imkânı sunan otoyol sayesinde İstanbul'dan yoğun sanayi ve endüstri alanlarının bulunduğu Kocaeli ve Sakarya illerine ulaşım kolaylaştı yüksek trafik hacmine maruz kalan mevcut TEM Otoyolu ve D-100 Karayoluna hızlı ve güvenli bir ulaşım alternatifi oluşturuldu.

2021KM07KESİMİÇ1.jpg