Duyuru Detayı

BAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: ''KUZEY MARMARA OTOYOLU'NU YARIN HİZMETE AÇACAĞIZ''​

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, 20 Mayıs Perşembe günü Kuzey Marmara Otoyolu'nu ziyaret etti. Hasdal Kavşağı ile Habipler Kavşağı arasındaki kesimin Cuma günü hizmete sunulacağını açıklayan Bakanımız, Kuzey Marmara Otoyolu'nun İstanbul ve Marmara Bölgesi'nin her noktasından kolayca erişilebilir şekilde bağlantı yolları, köprüleri, viyadük ve tünelleriyle bir bütün olarak tasarlandığını belirtti.

2021KMO2ıc.jpg


Otoyolun yapımına 2013 yılında başladıklarını söyleyen Karaismailoğlu; Yap-İşlet-Devret modeli ile üç ayrı ihale bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalarda, 2016'da Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de içeren Odayeri-Paşaköy, 2017'de Paşaköy-Mecidiye, 2018'de Hüseyinli-Kömürlük, Yassıören-Odayeri ve Kurtköy Liman Bağlantı Yolu, 2019'da Çatalca-Yassıören, İstanbul Park-1, İstanbul Park-2 kavşakları ile bağlantı yolları, Gebze OSB Kavşağı, Balçık-1 ve Balçık-2 Kavşakları ile bağlantı yolları, Liman ve Sevindikli Kavşakları, 2020 yılında da Kınalı-Çatalca, Sevindikli Kavşağı-TEM İzmit-1 Kavşağı ile bağlantı yolları ve TEM İzmit-1 Kavşağı-TEM Akyazı Kavşağı olmak üzere toplam 389,3 km'lik kesimin hizmete alındığını ifade etti.

10,2 km uzunluğundaki 7. kesimin, kalan 9,1 km'lik Habibler Kavşağı - Hasdal Kavşağı arasındaki kısmının da tamamlanarak hizmete gireceğini açıklayan Bakanımız; Habibler Kavşağı - Hasdal Kavşağı kesiminde 1 çift tüp tünel, 6 viyadük, 4 köprü, 1 üstgeçit, 8 altgeçit, 14 menfez olmak üzere toplam 34 adet sanat yapısı bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bakanımız Karaismailoğlu; Habipler ile Hasdal kesiminin trafiğe açılmasıyla birlikte, yaklaşık 400 kilometre uzunluğundaki otoyolun, 21 Mayıs Cuma günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleşecek törenin ardından hizmete gireceğini söyledi.

Otoyolun, İstanbul Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki bağlantıyı sağlayacağını ifade eden Bakanımız, “Kuzey Marmara Otoyolu; Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Kuzey ve Güney Marmara'yı, Batı Anadolu'ya bağlıyor. Kuzey Marmara Bölgesi'nde doğu-batı istikametindeki ana ulaşım arterleri ile bölgesel, şehirlerarası ve uluslararası trafik birbirinden ayrılarak, ulaşımdaki hizmet kalitesini ve güvenliğini artırmış olacak" dedi.

2021KMO1ıc.jpg


Karaismailoğlu, "Ayrıca bu otoyolumuz sayesinde zamandan 1 milyar 650 milyon TL, akaryakıttan 830 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 2 milyar 480 milyon TL tasarruf edilecek, karbon emisyonu 350 bin 960 ton azaltılacaktır" şeklinde konuştu. Her ulaştırma projesini birer 'çevre dostu proje' olarak gördüklerinin, tasarım aşamasından işletme süreçlerine kadar çevre dostu bir anlayışla hareket ettiklerinin altını çizen Karaismailoğlu; yük, insan ve veri ulaştırma alanında stratejik yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini de ifade etti.

''Devletimizle, özel sektörümüzle, halkımızla, gençlerimizle el ele yarınlarımızı inşa ediyoruz.'' diyen Bakanımız; Kuzey Marmara Otoyolu'nun yapımında yer alan en üst kademeden en alt kademeye kadar emeği geçen yüklenici firma ve Karayolları Genel Müdürlüğü çalışanlarına şükranlarını sundu.