Duyuru Detayı

BAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: “DÜNYANIN PARMAKLA GÖSTERDİĞİ BİR İNŞAAT SEKTÖRÜNE SAHİBİZ"

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin 33. Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Mart Salı günü Ankara'da gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun da katıldığı organizasyonda konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, ülkemizin bugün dünyanın parmakla gösterdiği bir inşaat sektörüne ve dev eserlere sahip olduğunu söyledi.

20210330 TürkiyeM.B.O.G.Toplantısıfoto1.png

Bakanlık olarak 2003 yılından bu yana uluslararası ulaşım koridorlarını sürekli geliştiren bir ulaşım politikası çizdiklerini ve yatırımları bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten Bakanımız, “Lojistik Master Planımız dâhilinde attığımız adımlar bizi bugün bölgemizde bir lojistik süper güç haline getirdi. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, İstanbul Havalimanı gibi dev projeleri başarıyla bitirerek hizmete verdik. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü 2022 yılında açıyoruz. Sadece Batı'da değil doğu ve batı arasında kalkınmada eşitliği sağlamak üzere Doğu ve Güneydoğu illerimizde de yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Elazığ Malatya arasında yılın başında açtığımız Kömürhan Köprüsü ile 16 ili birbirine bağladık. Hakkari'de, Batman'da, Şanlıurfa'da her gün bir başka projeyi hizmete açıyoruz. Binlerce kilometre bölünmüş yol, otoyol ve yüksek hızlı tren hatlarını inşa ettik." ifadelerini kullandı.

Ülkemizin otoyol ağına ilişkin bilgiler paylaşan Bakanımız Karaismailoğlu, “1.714 km olan otoyol ağımız, son 18 yılda 1.809 km artarak 3.523 km'ye ulaştı. Yapım çalışmaları devam eden otoyol uzunluğumuz 318 km. Yap-İşlet-Devret modeliyle 2023 yılına kadar toplam 6 proje ile 620 kilometre ve 2035 yılına kadar toplam 13 proje ile 3.726 kilometre daha otoyol yapımını hayata geçirmeyi planlıyoruz. 2023 ve sonrası hedeflerimizle yapılacak 3.726 km ile birlikte 2035 yılında 8.187 km otoyol ağına ulaşacağız." şeklinde konuştu.

Konuşmasında ülkemizin orta koridor olma özelliğinin de altını çizen Bakanımız, geleceğin Türkiye'si için hem devlet hem de özel sektör olarak imkanları seferber ettiklerini, ulaşımın her modunda kamu-özel sektör işbirliği ile yola devam ettiklerini belirtti. 

20210330 TürkiyeM.B.O.G.Toplantısıfoto2.png