Duyuru Detayı


ÇEVİKKUVVET KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI ŞANLIURFA'DA HİZMETE SUNULDU

Şanlıurfa'nın şehir içi ve şehirlerarası ulaşımına büyük katkı sunacak Çevikkuvvet Köprülü Kavşağı, 26 Mart Cuma günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı törenle açıldı.

Açılışta konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, Türkiye'de yeni yatırımlara uygun ortamın sağlanması, turizmin, ihracatın geliştirilmesi, istihdamın artırılması hususunda çok önemli bir sorumluluk taşıyoruz" dedi.

IMG-20210326-WA0016.jpg 

Diyarbakır Devlet Yolu, Kuzeybatı Çevre Yolu ve Doğu Çevre yollarının kesiştiği noktada yer alan Çevikkuvvet Köprülü Kavşağı'nın günlük ortalama 20 bin 200'ün üzerinde aracın geçtiği önemli bir kesişme hattı olduğunu belirten Bakanımız, kavşağın hizmete açılmasıyla birlikte, şehir içi ve transit trafiğin birbirinden ayrılarak daha güvenli, konforlu ve kesintisiz ulaşımın sağlandığını söyledi.

Çevikkuvvet Köprülü Kavşağı'nın gelişen, büyüyen Şanlıurfa'nın karayolu trafiğine rahat bir nefes aldıracağını ifade eden Bakanımız, dur-kalk beklemelerinin ortadan kalkmasıyla birlikte kavşaktaki geçiş süresi 5 dakikadan 1 dakikaya ineceğini; zamandan 31,6 milyon lira, akaryakıttan 1 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 32,6 milyon lira tasarruf sağlanacağını aktardı. Bakanımız, proje ile aynı zamanda yıllık çevreye bırakılan egzoz gazı miktarında 439 tonluk azalma olacağı bilgisini paylaştı.

proje foto.jpg

Şanlıurfa'ya yapılan ulaşım yatırımlarına değinen Bakanımız, “2003 yılında Şanlıurfa'daki bölünmüş yol uzunluğu yalnızca 28 kilometre iken, hükümetlerimiz döneminde yaptığımız 567 kilometrelik yeni bölünmüş yollar ile bu kalitedeki yol uzunluğumuzu 20 katın üzerinde artırdık. Şehrimizde bugün 595 kilometre bölünmüş yol bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Bakanımız, Şanlıurfa'da halen devam eden toplam 10 büyük karayolu projesi için 2 milyar liraya yakın kaynak ayrıldığını sözlerine ekledi.

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ise Şanlıurfa'nın Güneydoğu Anadolu Projesi'nde önemli bir yeri olduğunu; ülkemizin ve Avrupa'nın Ortadoğu'ya ulaşımında önemli bir geçiş noktası olduğunu ifade ederek, kentin büyüyen yapısına bağlı olarak ortaya çıkan trafik yoğunluğunun hayata geçirilen karayolu yatırımlarıyla çözüme kavuşturulduğunu söyledi. 

IMG-20210326-WA0061.jpg

​Uraloğlu, 2.930 m'si bölünmüş yol, 4.240 m'si tek yol standardındaki bitümlü sıcak karışım kaplamalı kavşakta; toplam 911 m uzunluğunda 7 adet köprü ile 165 m uzunluğunda 1 adet kutu kesit altgeçitin yer aldığını belirterek, “Tam direksiyonel Şanlıurfa Çevikkuvvet Köprülü Kavşağı ile; şehir içi ve transit trafik birbirinden ayrılarak, dur-kalk beklemeleri ortadan kaldırılmış; bölgede kesintisiz ulaşım sağlanmıştır" dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, kavşak vatandaşların hizmetine sunuldu.