Duyuru Detayı

BAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: “AZİMLE ORTAYA KOYDUĞUMUZ PROJELERİMİZDE ÇANAKKALE RUHUNDAN İLHAM ALIYORUZ”


Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıl Dönümünde Çanakkale'yi ziyaret etti.

Büyük bir hız ve azimle ortaya koyulan projelerde Çanakkale ruhundan alınan ilhamın olduğunu söyleyen Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin dünyayla bağlarını güçlendirmek ve kalkınmayı ülke sathına yaymak için 2003 yılından itibaren büyük bir atılım gerçekleştirildiğini ifade ederek, ülkemizi dünya ile boy ölçüşebilecek bir ulaştırma ve haberleşme altyapısına kavuşturmak üzere 1 trilyon liraya yaklaşan yatırım yapıldığını vurguladı.

IMG-20210318-WA0008.jpg

Çanakkale'nin coğrafi konumu ve geleceğe dönük ihtiyaçlarının düşünülerek adeta yeniden imar edildiğini sözlerine ekleyen Bakanımız,  Çanakkale'deki ulaşım ve iletişim yatırımları için yap-işlet-devret projeleri de dahil olmak üzere son on dokuz yılda 20 milyar 69 milyon lira bütçe aktarıldığını belirterek, 1993-2002 yılları arasında Çanakkale'de yapılan karayolu yatırımları için sadece 298 milyon lira harcanmışken, bu miktarı 26 kat artırarak 7 milyar 794 milyon liraya çıkardık. Bu süreçte şehrimizdeki bölünmüş yol uzunluğunu 20 kilometreden 338 kilometreye ulaşması, Çanakkalelilere konforlu, hızlı ve güvenli seyahat imkânı sundu." dedi.

Halen Çanakkale il sınırları içinde devam eden 10 önemli karayolu yatırımının bulunduğunu, bu projelerden birisinin de Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu'nun olduğunu aktaran Bakanımız, Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü'nün bu projenin bileşenleri olduğunu söyledi.

88 kilometre otoyol ve 13 kilometrelik bağlantı yolları ile toplamda 101 kilometre uzunluğundaki otoyolun Çanakkale'nin geleceği için çok kıymetli olduğunu ifade eden Bakanımız, projenin ülke ekonomisinin kalbi olan Marmara ve Ege Bölgelerindeki kara, hava ve denizyollarını birbirine entegre edeceğini, Avrupa ile Çanakkale'yi en hızlı ve ekonomik şekilde birbirine bağlayacağını söyledi.

Konuşmasında Gelibolu-Eceabat Yolu hakkında bilgiler aktaran Bakanımız, önümüzdeki yıl hizmete açılması planlanan yolda geri sayımın başladığını ifade etti. Karaismailoğlu, “Uzunluğu 47,5 kilometre olan bölünmüş yol projemizin bugüne dek 26,5 kilometrelik bölümünü tamamladık. Ayrıca, T1, T1A ve T2 Tünellerini hizmete aldık. Yolumuz üzerindeki Bigalıdere Köprüsü'nü de içerisine alan 5,7 kilometrelik kesimin yapım çalışmaları bitirildi. Şimdiden, Gelibolu Eceabat Yolu'nun, şehrimize gelecek yeni yatırımlara, iş olanaklarına, bolluğa, berekete vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.