Duyuru Detayı

KIZILCAHAMAM-ÇERKEŞ TÜNELİ CUMHURBAŞKANIMIZIN KATILIMIYLA HİZMETE SUNULDU

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi ile Çankırı'nın Çerkeş ilçesi arasındaki ulaşım konforunu artıran Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans katılımıyla 27 Şubat Cumartesi günü halkımızın hizmetine sunuldu. Törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ile kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcileri yer aldı.

Açılış konuşmasına ulaşım sektörü bakımından büyük önem taşıyan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin şehirlerimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olması dilekleriyle başlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; “Tünelimizin bulunduğu bölge yüksek rakımlı ve eğimli olası sebebiyle ulaşımda zaman zaman sıkıntıların yaşanabildiği bir yer. Açılışını yaptığımız tünel sayesinde; bu yolu kullanan tüm vatandaşlarımız rahat, hızlı ve güvenli bir seyahat imkânına kavuşacak. Bu proje mevcut güzergahı 2,4 kilometre kısaltarak vakitten ve akaryakıttan yılda yaklaşık 7 buçuk milyon lira tasarruf sağlayacak" dedi.

“İnsan ve yük ulaşımını ne kadar kolaylaştırırsak ülkemizin her köşesinin gelişmesini, kalkınmasını, büyümesini de o derece hızlandırırız." sözleriyle “Gidemediğin yer senin değildir" şiarını hatırlatan Cumhurbaşkanımız, “Son 18 yılda ülkemizde karasından havasına, demirinden denizine kadar tüm ulaşım hatlarında adeta bir seferberlik başlattık. Bölünmüş yollarımızın uzunluğunu 28 bin kilometreye çıkartarak, en batıdan en doğuya en kuzeyinden en güneyine rahatlıkla ulaşılabilmesini sağladık." şeklinde konuştu.

2023 hedefleri doğrultusunda ulaşım yatırımlarının kesintisiz devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanımız, “Marmara'yı çepeçevre kuşatan otoyolumuzun son kısımları da bitmek üzeredir. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün silueti yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Ankara - Niğde Otoyolu'nun tamamını hizmete vererek Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz otoyol ulaşımını sağladık. Ankara - İzmir Otoyolu'nun, Ankara - İzmir hızlı tren hattının da inşaatları etap etap sürüyor. Aynı şekilde Ankara - Sivas hızlı tren hattında deneme sürüşlerine başlandı. Karadeniz Dağları ve Toroslar başta olmak üzere zorlu güzergahların tamamındaki tünel inşaatlarımız planlandığı şekilde devam ediyor. İnşallah bu eserlerin tamamını da bitirdikçe milletimizin hizmetine sunacağız. Yaptığımız yollardan sadece insanların ve yüklerin değil, aynı zamanda geleceğimizin de geçtiğine inanıyoruz." ifadelerinde bulundu.

2021-02-27KızılcahamamÇerkeşTüneli İç2.jpg

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu da, Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin tüm karayolu projeleri gibi konforlu, hızlı, emniyetli ve tasarruflu ulaşım imkânı sunacağını belirterek, Kızılcahamam'ı, Çankırı'nın Çerkeş İlçesi'ne ve D-100 Devlet Yolu'na bağlayan 2 bin 71 metrelik tünel ile, 6 kilometrelik mevcut güzergâhın 2,4 kilometre kısalarak, 3,6 kilometreye indiğini söyledi. 

Yolun kısalması ve konforlu hale gelmesiyle taşımacılık sektörü için verimli ve tasarruflu bir çözüme ulaşıldığını bildiren Bakanımız Karaismailoğlu, “Tünellerimiz sayesinde; bu hattaki seyahat süresi, 15 dakikadan 3 dakikaya inecektir. Özellikle ağır tonajlı araçların geçişinde yaşanan yoğunluktan kaynaklanan can ve mal kayıpları en aza indirilecektir." şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, Valilerimiz, milletvekillerimiz ve diğer protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek tüneli hizmete açtı.

2021-02-27KızılcahamamÇerkeşTüneli PRJ.jpg.png

Projede; 630 bin m³ toprak işi, 107 bin m3 beton, 6.800 ton betonarme demiri, 58 bin ton sıcak ve soğuk karışım asfalt imalatı yapıldı.  

Tünel ile; yüksek rakım ve eğimden kaynaklı kış şartlarının hâkim olduğu Kızılcahamam-Çerkeş güzergâhında kar ve buzla mücadele çalışmalarının etkin şekilde yürütülmesi sağlanacak; vatandaşlarımıza yılın her mevsimi yüksek standartlı, konforlu, emniyetli ve kesintisiz trafik hizmeti sunulacak. ​