Duyuru Detayı

KARAYOLLARI EKİPLERİMİZ 7/24 GÖREV BAŞINDA

Yoğun kış şartlarının yaşandığı bölgelerde ulaşımın aksamaması için canla başla mücadele eden  Karayolları ekiplerimiz, vatandaşların rahat, konforlu ve güvenli şekilde yolculuk etmeleri için  çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Erzurum çat Karla Mücadele.2.JPG

Yurt genelinde 440 adet karla mücadele merkezinde, 10 bin 665 adet makine-ekipman ve 12 bin 626 personel ile çalışmalarını sürdüren Karayolları Genel Müdürlüğümüz, kritik kesimlerde görevlendirilen 500 adet karla mücadele aracında kamera, 5750 adet karla mücadele aracında "Araç Takip Sistemi" ile tüm araçların çalışmalarını takip ediyor. Çalışmalar sırasında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması durumunda anında müdahale edilerek, ilgililerle koordinasyon sağlanıyor.

DSC_0373.3.JPG

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde kurulmuş olan karla mücadele merkezlerinde; güzergâh analizi, karla mücadele, açılan ve kapanan yolların anlık durumu gibi bilgiler trafik monitörleri üzerinden takip ediliyor. Ayrıca bu merkezlerde, çalışmalarda kullanılmak üzere 526.129 ton tuz, 402.865 m3 tuz agregası, kritik kesimler için 9.702 ton kimyasal buz çözücü ve 130 ton üre depolanarak hazır durumda bekletiliyor.

Tüm bölgelerde cansiperane yürütülen mücadele kapsamında, tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği veya kapandığı kesimlere 818 km kar siperi yapıldı. Ayrıca, birçok bölgede rutin karla mücadele devam ederken, bugün itibarıyla; yoğun kar yağışının başladığı Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü, Ankara 4. Bölge Müdürlüğü, Bursa 14. Bölge Müdürlüğü ve Kastamonu 15. Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki yollarda da teyakkuza geçildi.

IMG-20210203-WA0011.4.jpg

​Ekiplerimiz karla mücadele çalışmalarını yürütürken aynı zamanda yolda kalan vatandaşların imdadına yetişiyor. ALO 159 Karayolları Hattını arayan vatandaşların kurtarılması için anında gerekli koordinasyonu sağlayan ekiplerimiz, kurtarma çalışmalarını hızlı şekilde gerçekleştiriyor.

Yoğun kar yağışının yaşandığı kesimlerde vatandaşlarımızın gerekli olmadıkça trafiğe çıkmamaları, çıkmaları gerekiyor ise araçlarında kış lastiği ve zincir bulundurmaları büyük önem taşıyor.