Duyuru Detayı

SARAY-KIRKLARELİ YOLU'NUN YAPIM ÇALIŞMALARI ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANIMIZ SAYIN ADİL KARAİSMAİLOĞLU'NUN KATILDIĞI TÖRENLE BAŞLADI

 

Saray Kırklareli Yolu yapım çalışmaları 3 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirilen temel atma töreniyle başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı törende, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcileri hazır bulundu.

Bakanlık olarak, 2023 kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda ülkemizin her noktasına hizmet götürdüklerini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, ulaştırma ve altyapı alanında reformlar gerçekleştirildiğini ifade etti. Kırklareli'nin özellikle tarıma dayalı sanayinin hızla geliştiği bir merkez olduğunu belirten Karaismailoğlu, kentin büyürken ihtiyaçlarının arttığını, büyüme hızına ve artan trafik yoğunluğuna bağlı yeni projeler ürettiklerini dile getirdi.

2020HaberİçiSarayKırklareliTemelAtma1.jpg

Saray-Kırklareli Yolu'nun toplam 71 km uzunluğunda olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, 7,5 km'lik Pınarhisar Çevre Yolu'nu 2021 yılı içerisinde, projenin tamamını ise 2022 yılının ilk çeyreğinde bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

 Projenin pek çok faydasına değinen Karaismailoğlu; zamandan yıllık 78 milyon, akaryakıt tüketiminden 20 milyon olmak üzere toplam 98 milyon TL tasarruf edileceğine, karbon emisyon salınımında 8.823 ton azalma sağlanacağına dikkat çekti. 

Karaismailoğlu; “son 18 yılda adeta Kırklareli'mizin kaderini değiştiren büyük projelere imza atarak Kırklareli'nin ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 2 milyar 337 milyon yatırım yaptık. 2003 yılında 77 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 224 km'ye çıkararak Kırklareli'ni Edirne'ye, Tekirdağ'a ve İstanbul'a bölünmüş yol ile bağladık" dedi.

Tüm dünyanın dikkatini çeken ulaştırma ve altyapı hamlesinin iki önemli hedefi bulunduğunu ifade eden Karaismailoğlu, birincisinin ülkemizi Kuzey-Güney, Doğu-Batı hattında dünya ticaretinin en önemli lojistik koridorlarından biri haline getirmek; diğerinin ise, yapılan yollar, köprüler, demiryolları,  havalimanları ile bölgelerin sosyo-ekonomik olduğu kadar sosyo - kültürel yapısını da güçlendirmek olduğunu vurguladı.

2020HaberİçiSarayKırklareliTemelAtma2.jpg

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ise, Kırklareli'nin çevresindeki önemli ulaşım ekseninden daha fazla ferim elde edilebilmesi için hayata geçirilen proje kapsamında 11 km'lik Kırklareli şehir geçişinin üstyapı iyileştirmesiyle birlikte Çakıllı, Vize ve Pınarhisar çevre yollarının dahil olduğu 27,5 km'lik kesimin 2x2 bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol, kalan 43,6 km'lik kesimin ise tek yol standardında tamamlanacağını belirtti. Yapılacak çalışmalarla daha güvenli ve konforlu bir ulaşımın tesis edileceğini ifade eden Uraloğlu, yıllık ortalama günlük trafik sayısı 6.893 olan yolda ulaşım süresinin 78 dakikadan 45 dakikaya düşürüleceğini, Saray, Vize ve Pınarhisar ilçeleri arasında ağır taşıt trafiğinin rahatlayacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Bakan Karaismailoğlu ve beraberindeki heyet Saray- Kırklareli Yolu'nun temelini attı.

2020HaberİçiSarayKırklareliTemelAtma3.jpg