Duyuru Detayı

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANIMIZ SAYIN ADİL KARAİSMAİLOĞLU EDİRNE-KIRKLARELİ YOLU'NUN İNECE-ÜRÜNLÜ KESİMİ'NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Edirne Kırklareli Yolu İnece-Ürünlü Kesimi 3 Ağustos Pazartesi günü hizmete açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı törende, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcileri hazır bulundu.

2020HaberİçiEdirneKırklareliAçılış1.jpg

Dünya ekonomisinde dengelerin değiştiğini Türkiye'nin de büyük fırsatlarla karşı karşıya olduğunu belirten Bakan  Karaismailoğlu,  "Ülkemizin kuzey-güney ve doğu-batı ekseninde bulunduğu konum, hazırlıklarımızı arzu ettiğimiz hızla tamamladığımızda bizi, bölgemizde bir lojistik süper güç haline getirecek. İhracatımız artacak, artan ihracat üretimi tetikleyecek, ekonomimiz daha da büyüyecek, hayatımıza daha fazla refah getirecek ve zenginliğimize zenginlik katacak. Bu nedenle, bugün Kırklareli'nde, bir başka gün Siirt'te, Amasya'da Çanakkale'de, Şırnak'ta Erzurum'da, Mersin'de ve Muğla'dayız" dedi.

Köprüler, havaalanları, yollar, limanlar gibi dünyanın gıpta ettiği pek çok mega projeyi büyük bir heyecanla hayata geçirdiklerini aktaran Bakan Karaismailoğlu, Kırklareli ve Edirne şehirlerine yönelik önemli karayolu yatırımlarından 47,5 km uzunluğundaki Edirne-Kırklareli Yolu'nun Doğu-Batı koridoru D-20 aksının önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Yapılan düzenlemelerle can ve mal güvenliği konusunda tüm risklerin ortadan kaldırılmış olduğuna değinen Karaismailoğlu, “11 km'lik kesimin sağladığı yıllık zaman tasarrufunun mali değeri 13 milyon lira. Akaryakıt tüketiminde de yıllık 2 milyon lira tasarruf sağlanacak. Bu sayede karbon emisyon salınımında 874 ton azalma sağlanacak. Yeni yolumuz sayesinde Trakya daha temiz bir havaya da kavuşacak. 47,5 km'lik Edirne-Kırklareli Devlet Yolu'nun tamamı, 2021'de halkımızın hizmetine açıldığında inşallah ekonomik yaşam ve istihdama daha büyük katkıları olacak" diye konuştu.

2020HaberİçiEdirneKırklareliAçılış2.jpg

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ise Edirne-Kırklareli Yolu'nun 2x2 şeritli bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol haline getirildiğini belirtti.

 Daha önce tamamlanan 8 km'lik kesimin ardından 11 km'lik kesimin hizmete sunulduğunu ifade eden Uraloğlu, 9 ila 20. km'ler arasında kalan bu kesimde; İnece Beldesi ve Ürünlü Köyü varyantları, 6 adet hemzemin kavşak ve sırasıyla 60 m'lik İnece Dere Köprüsü, 26 m'lik Dolapdere Köprüsü, 39 m'lik Bostanlı Üstgeçit Köprüsü'nün yer aldığını söyledi.

Edirne – Kırklareli Yolu'nun,  güvenli, ekonomik, konforlu, hızlı, çevreye duyarlı, dengeli ve sürdürülebilir bir ulaşım altyapısı tesis etmek amacıyla projelendirildiğine değinen Uraloğlu, standardı düşük, ilçe ve köy merkezlerinden geçen sathi kaplamalı mevcut yolun; yerleşim noktalarını çevre yolu şekilde geçen bölünmüş yol haline getirildiğini aktardı.

2020HaberİçiEdirneKırklareliAçılış3.jpg

Konuşmaların ardından Bakan Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve diğer protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek yolu hizmete açtılar.

Proje ile; güzergahta trafik can ve mal güvenliği sağlanmış, Edirne ve Kırklareli illerinin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimine, bölgenin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sunuldu.  

Ayrıca; Yıllık Ortalama Günlük Trafik sayısı (YOGT) 3.652 olan mevcut 12 km'lik yol 1 km kısaldı; bu kesimdeki ulaşım süresi 15 dakikadan 5,5 dakikaya indirilerek zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlandı.