Duyuru Detayı

TÜRKİYE'NİN EN YÜKSEK KÖPRÜSÜ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN TELEKONFERANS KATILIMIYLA AÇILDI

165 metre ile Türkiye'nin en yüksek köprüsü olan Beğendik Köprüsü, 11 Temmuz Cumartesi günü yapılan törenle hizmete sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katıldığı törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, yüklenici firmaların temsilcileri hazır bulundu.

2020begendikic1.jpg

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Köprümüzün ve yollarımızın yapıldığı yer ülkemizin en zorlu coğrafyalarından biridir. Böyle bir coğrafyada yol yapmanın da köprü inşa etmenin de sıkıntısını en iyi projelendirip inşa edenler bilir. Mücadeleden kaçmak yerine tabiatın zorluklarının üstesinden gelmeyi tercih ettik." dedi.

Türkiye'nin bölünmüş yol uzunluğunun 6 bin 100 kilometreden 27 bin 300 kilometreye çıktığını belirten Erdoğan, Beğendik Köprüsü'nün Türkiye'nin en yüksek köprüsü unvanını taşıdığını vurguladı. Erdoğan; projenin önemine dikkat çekerek, Türk mühendis ve işçilerinin eseri olan köprünün yapımında kullanılan malzemelerin ülkemizde üretilmiş olduğunu ifade etti ve Beğendik Köprüsü ile Küçüksu Hizan Pervari yolunun ülkemize hayırlı olmasını diledi.

2020begendikic3.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yeni yol ile Beğendik'ten Pervari'ye seyahat süresinin 15 dakikaya, İran'dan gelen yük kamyonlarının Irak'a 6 saatte ulaşırken bu sürenin de kısalarak 3 saatte düşeceğini vurguladı. Projenin açılışının mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Karaismailoğlu, tarihi İpek Yolu güzergâhının yeniden hayata geçeceğini sözlerine ekledi.

2014 yılında yapım çalışmalarına başlanan Beğendik Köprüsü, 210 m orta açıklığı ile Dengeli Konsol sistemde Türkiye'nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü. 120 m'lik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 m uzunluğundaki köprü; 10 m platform, 4 m tretuvar olmak üzere toplam 14 m genişliğinde. Her biri 105 m uzunluğunda iki adet orta ayağı bulunan köprünün talveg kotuna göre yüksekliği 165 metre.

2020begendikic2.jpg

Kapsamında Beğendik Köprüsü'nün de yer aldığı Küçüksu-Hizan-Pervari Yolu, güzergâh üzerinde yer alan yerleşkelere hizmet vermek üzere toplam 72 km uzunluğunda projelendirildi. 67 km'si bitümlü sıcak karışım kaplamalı, 5 km'si sathi kaplamalı tek yol olarak tamamlanan projede ayrıca; 143 m'lik Müküs, 90 m'lik Nazar köprüleri ve 330 m'lik kar tüneli yer alıyor. 

Küçüksu-Pervari Yolu'nun kapasitesini artırmak, fiziki ve geometrik standartlarını yükselterek trafik güvenliği ve konforu sağlamak, seyahat süresini kısaltmak amacıyla gerçekleştirilen projenin tamamlanması ile bölge halkının sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunuldu. Beğendik Köprüsü ile Beğendik-Pervari kesimi 8 km kısalarak, zaman ve taşıt işletme giderlerinden tasarruf edildi.

Yapım çalışmaları boyunca 255'i Beğendik Köprüsü'nde olmak üzere toplam 1025 personel istihdam edildi. Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Beğendik Beldesi'nde yapımına 2014 yılında başlanan ve Botan Çayı üzerinde, bölgedeki terör saldırılarına rağmen inşası tamamlanan Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan köprü sayesinde Van ile Siirt-Pervari arasındaki seyahat süresi 5 saatten 2 saate düşecek.