Duyuru Detayı

"TÜRKİYE'DE YOLCU TAŞIMACILIĞI HİZMETLERİNİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ"NİN KAPANIŞ ÇALIŞTAYI ANKARA'DA YAPILDI

Türkiye ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi'' nin kapanış çalıştayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İSKURT ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU'nun katılımıyla 26 Eylül 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.


Bakan Turhan, Çalıştay'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi'nin herkesi ilgilendiren yönlerinin bulunduğunu belirtti. Turhan, "Cumhurbaşkanımız engelli vatandaşlarımızın haklarının sağlanması için büyük çaba sarf etti, hatta yerel yönetimlerde bir ilki ortaya koydu. Türkiye'de ilk defa bir belediye bünyesinde engelliler koordinasyon merkezi, 1994'te Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı görevine geldiği yıl kuruldu." ifadelerini kullandı. Proje kapsamında yol haritasının çıkarıldığını, stratejilerin oluşturulduğunu ve eylem planlarının belirlendiğini söyledi.

Türkiye'nin en kapsamlı erişilebilirlik projesi olan ve hareket kısıtlılığı yaşayan tüm yolcuların ulaşım hizmetlerinden daha fazla faydalanmalarını amaçlayan proje kapsamında '' Erişilebilir Yolcu Taşıma Hizmetleri ''nin yaygınlaştırılması için eğitim çalışmaları ve yurdun dört bir yanında farkındalık faaliyetleri yürütüldü.

Toplantıda yapılan tüm konuşmalar işaret dili tercümanı aracılığıyla katılımcılara aktarıldı.