Duyuru Detayı

Trabzon'da,  Kanuni Bulvarının Akyazı-Uğurlu Köprülü Kavşakları arasında kalan 3,7 km'lik kesimin de yer aldığı bir dizi yatırımın toplu açılışı, 25 Ağustos Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU'nun katılımıyla yapıldı.


Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, açılışı yapılan 216 projenin toplam yatırım bedelinin 1 milyar 365 milyon lira olduğunu söyledi. Trabzon şehir geçiş yolunun, yatırım tutarı 412 milyon lira olan bir bölümünü daha hizmete açtıklarını ifade eden ERDOĞAN, bünyesindeki pek çok bulvar, bağlantı yolu, köprülü kavşak, alt ve üst geçit ile Trabzon'a nefes aldıracak bu projeyi ilk gününden beri yakından takip ettiğini bildirdi. Yolun açılan her etabıyla Trabzon'un sadece trafik bakımından rahatlamakla kalmadığını, yeni cazibe alanlarına da kavuştuğunu kaydeden ERDOĞAN, "Zigana Tüneli ile şehrimizi çok daha ileri bir noktaya taşıyoruz. 12 köprü, 17 tünel, 55 köprü ile Trabzon için başlı başına bir devrimdir." dedi.

Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN ise Trabzon'un, Dünyanın en güzel coğrafyası Trabzon'da birçok eserin açılışını yaptıklarına değinerek, "Trabzon'umuz için çok önemli bir altyapı olan Kanuni Bulvarında çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Kanuni Bulvarı'mızın daha önce hizmete açtığımız Yıldızlı Kavşağı, Akyazı Kavşağı'na ilave olarak Akyazı Kavşağı ile Uğurlu Kavşağı arasındaki 3,7 kilometrelik 2x3 şeritli yolu Trabzon'umuzun hizmetine veriyoruz." ifadelerini kullandı.


23,7 km'si ana yol, 4,3 km'si Stadyum Bağlantı Yolları olmak üzere toplam 28 km uzunluğundaki Trabzon Şehir Geçişi Kanuni Bulvarı, Trabzon'da giderek artan trafik hacmine karşı gelişmiş bir ulaşım ağının tesis edilmesi amacıyla projelendirildi. Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki Yıldızlı Kavşağı'ndan başlayıp Akyazı, Beşirli, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Toklu, Erdoğdu, Bahçecik, Yenicuma, Çömlekçi, Boztepe, Çukurçayır, Gölçayır'dan geçerek Trabzon-Gümüşhane Devlet Yolu üzerindeki Gözalan mevkiinde son buluyor.  

2x3 şeritli bölünmüş yol standardındaki proje kapsamında 22 adet köprülü kavşak, 8 adet çift tüp ve 1 adet tek tüp olmak üzere 9 adet tünel ve 31 noktada çift köprü ile 24 noktada tek köprü yer alıyor.

Hizmete sunulan Akyazı Köprülü Kavşağı ile Uğurlu Köprülü Kavşağı arasında kalan 2x1.050 m'lik Beşirli Tüneli'nin de dahil olduğu 3,7 km'lik kesim ile; 8,1 km'si ana yol, 4,3 km'si Stadyum Bağlantı Yolu olmak üzere 12,4 km'lik kesim tamamlanarak, kilometre bazında toplamda %44 gerçekleşme sağlandı.


Projede; 2019 yılından önce de Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki Yıldızlı Kavşağı ile Halit Kobya Kavşağı arasında kalan 4,4 km uzunluğundaki tünelli kesim ve paralelindeki 4,3 km uzunluğundaki Stadyum Bağlantı Yolu tamamlanarak trafiğe açılmıştı.

Trabzon Şehir Geçişi Kanuni Bulvarı Akyazı ve Sahil Bağlantı Yolları ile; Trabzon şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatarak, ana akslardaki trafiğin Trabzon geçişindeki sirkülasyonuna olumlu katkı ve her yöne maksimum trafik erişilebilirliği hedefleniyor.

Yapımı tamamlanan 3,7 km uzunluğundaki kesim sayesinde, Trabzon ili merkezinde nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Karşıyaka, Beşirli, Yıldızlı ve Akyazı Bölgelerinde oluşan trafiğin, mevcut Yavuz Sultan Selim Bulvarı, sahilden geçen mevcut Devlet Yolu ile Trabzon Sahil Geçişi Yolu'na kısa mesafede ve güvenli bir şekilde dağılım imkânı sağlanacak.