Duyuru Detayı

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ TRAFİĞE AÇILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit TURHAN, Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nde 27 Haziran'da başlanan çalışmaların tamamlandığını söyledi. TURHAN, "FSM Köprüsü'ndeki üstyapı ve derz onarım çalışmalarının ikinci etabında çalışmaları tamamlayıp bugün köprüyü trafiğe açıyoruz." dedi.


Yaptığı açıklamada çalışmalar esnasında köprünün bir platformunun yani dört şeridin kapatıldığına değinen TURHAN, çalışmaların iki aşamada ve toplam 52 gün sürede bitirilmesinin planlandığını söyledi.

TURHAN; köprüde eski asfaltın ve izolasyonun sökülmesi, kumlama yapılması, yeni astar ve izolasyon uygulanmasının ardından 2,5 santimetre mastik asfalt ve 2,5 santimetre taş mastik asfalt uygulaması yapıldığını belirtti.

Köprünün genleşme derzlerinin söküldüğünü, atölye tamiratlarının yapılarak tekrar yerine monte edildiğine dikkat çeken Bakan TURHAN, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Birinci aşama 17 günde, ikinci aşama 14 günde tamamlandı. Köprünün ikinci aşamasındaki çalışmaları da tamamlayıp bugün trafiğe açıyoruz. Toplam 31 gün süren çalışmalarda, 24 saat esasına göre çalışılması ve hava koşullarının uygun gitmesi, çalışmaların öngörülen süreden önce bitirilmesinde etkili oldu."

TURHAN, ileriki yıllarda ihtiyaç duyulması halinde, yapılacak üstyapı onarımlarında trafiğin en az seviyede etkilenmesi için sadece en üst tabakanın yani 2,5 santimetre taş mastik asfaltın yenilenmesinin yeterli olacağını belirterek, "Böylece İstanbul trafiğinin köprü üstyapı onarımlarından en az seviyede etkilenmesi sağlanacaktır." dedi.