Duyuru Detayı

ULAŞIM VE DAĞITIM TESİSLERİ İÇİN DEPREM YÖNETMELİKLERİ HAZIRLANMASI ÇALIŞTAYI BAŞLADI

2011 yılında AFAD Başkanlığının koordinesi ile kurulan Deprem Danışma Kurulu ve 100'den fazla paydaşın katkılarıyla hazırlanan UDSEP-2023 (Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı) kapsamında "Ulaşım ve Dağıtım Tesisleri için Deprem Yönetmelikleri Hazırlanması ve Müşavirlik Hizmet Alım İşi Çalıştayı" Ankara'da başladı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde 26 Haziran Çarşamba günü başlayan Çalıştay'ın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit TURHAN, Bakan Yardımcıları Enver İSKURT, Selim DURSUN, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, katılımcı kurumların temsilcileri, akademisyenler ve karayolcular katıldı. 

 

Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit TURHAN ülkemizin küresel ölçekte lojistik açıdan doğal bir üs konumunda olduğunu, ancak bu konumun kendi başına yeterli olmadığı anlayışıyla; bilgi birikimi ve kolektif akıl ile Türkiye'yi ulaşım modlarıyla donattıklarını söyledi.

Bugün gelinen noktada; otoyollar, bölünmüş yollar, demiryolları, köprüler, tüneller, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Marmaray gibi pek çok proje ile ülkemizin düne göre daha kolay, güvenli ve müreffeh bir ülke haline geldiğini belirten TURHAN, 1999 büyük depremine vurgu yaparak Türkiye'nin bir deprem gerçeği olduğunu hatırlattı.

Yerli ve milli olmasına özen gösterilen deprem yönetmeliğinin de bu gerçekle hazırlandığını ve konuya belli bir bilimsel derinlik kazandıracağını söyleyen TURHAN, Bakanlık olarak deprem konusuna en üst düzeyde hassasiyet gösterdiklerini, depreme hazırlıklı olmanın hasarı da en asgari düzeye indireceğini sözlerine ekledi.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU da 2011 yılında belirlenen eylem planları çerçevesinde Bakanlıkça yürütülen Ulusal Deprem Stratejisi Eylem Planı (UDSEP) kapsamında belirlenen 34 eylem planından ikisinin Karayolları Genel Müdürlüğünce yürütüldüğünü belirtti.


URALOĞLU; araştırıcı, uygulayıcı ve destekleyici kurum ve kuruluşların yetkililerinden oluşan Koordinasyon Kurulunun raporu doğrultusunda, "Ulaşım ve Dağıtım Tesisleri İçin Deprem Yönetmelikleri Hazırlanması ve Müşavirlik Hizmetleri Danışmanlık Hizmet Alımı" ihalesinin yapılması kararı verildiğini ifade etti.

Tüm ulusal ve uluslararası literatürün taranarak Değerlendirme Raporu olan Ara Rapor-1'in, ardından Yönetmeliklerin ana çerçevesinin oluşturulduğu Planlama ve Tasarım Parametrelerini içeren Ara Rapor-2'nin hazırlandığını söyleyen URALOĞLU, çalıştayda, konuyla ilgili çalışma yapan akademisyenlerin raporların sunumlarını yapacaklarını ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulacağını vurguladı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün koordinatör kurum olarak yürüttüğü yönetmelik çalışmalarında akademisyenlerin birikim ve bilgileri ile ilgili kurum ve kuruluşların da sahadaki uygulamalardan gelen tecrübelerinden faydalanarak kaliteli dokümanlar üreteceklerini sözlerine ekledi.

2 Temmuz Salı gününe kadar sürecek olan çalıştayda konuşmacılar, "Karayolu ve Demiryolu Köprüleri Deprem Yönetmeliği Taslak Görüşmeleri, "Yalıtımlı ve Sönümleyicili Köprü ve Viyadükler Deprem Yönetmeliği Taslak Görüşmeleri", "Hava Meydanı Yapıları Deprem Yönetmeliği Taslak Görüşmeleri", "Kıyı ve Liman Yapıları Deprem Yönetmeliği Taslak Görüşmeleri", "Elektrik İletim Sistemleri ve İletişim Tesisleri Deprem Yönetmeliği Taslak Rapor Görüşmeleri" gibi konu başlıklarında sunum yapacaklar. Oturumlarda sunum yapacak konuşmacılar arasında; Prof.Dr. Nuray AYDINOĞLU, Prof.Dr. Sinan AKKAR, Prof.Dr. Murat DİCLELİ, Prof.Dr. Mustafa ERDİK, Prof.Dr. Haluk SUCUOĞLU yer alıyor.