Duyuru Detayı

GEBZE - ORHANGAZİ - İZMİR OTOYOLU'NUN 65 KM'Sİ DAHA HİZMETE SUNULDU

        

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun yapım çalışmaları tamamlanan Balıkesir Kuzey ve Batı Kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı Kavşakları arası 17 Mart Pazar günü düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın İzmir'den telekonferans ile bağlandığı açılışa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.


Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, yapım ve işletme çalışmaları devam eden 384 km'si otoyol, 42'si km bağlantı yolu olmak üzere toplam 426 km uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin tamamının bu yıl içerisinde bitirileceğini ve İstanbul-İzmir arasının 8 saatten 3,5 saate ineceğini söyledi.


Törende konuşan Bakan TURHAN, otoyolun geçen yıllarda İzmit Körfez geçişi, Bursa geçişi, İzmir-Kemalpaşa ve Manisa şehir geçişlerinin trafiğe açıldığını hatırlatarak, "Bugün de bu güzergahta bulunan şehir geçişleriyle şehirler arası trafiği tamamen birbirinden ayıracak olan, Balıkesir şehir geçişi ve Akhisar şehir geçişini de hizmete açıyoruz. Projenin maksadı yüzde 80 oranında hasıl oluyor. Bugünden sonra İstanbul-İzmir trafiği 4 saate düşüyor. Önümüzdeki 6 ay içinde, bu yıl yaz sonlarında kalan kesimleri de trafiğe açarak projenin tamamı hizmete girecek. 10 milyar dolar tutarında olan bu projeyi kamu kaynağı harcamadan yap işlet devret modeliyle hizmete açtık. Projenin hizmete girmesiyle özelikle yaz aylarında şehir geçişlerinde yaşanan trafik yoğunluğu sona ermiş olacak. Akdeniz ve Ege Bölgesi'nin turizm ve tarım merkezlerinde oluşan trafik yoğunluğu artık çok daha rahat ve güvenli şekilde bu projeden faydalanacak" dedi.


Türkiye'nin en büyük metropolitanı ve sanayi kenti olan İstanbul'u Türkiye'nin diğer büyük sanayi kentleri olan  İzmit, Bursa, Balıkesir, Manisa üzerinden İzmir'e erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, güvenilir, emniyetli ve konforlu bir otoyol ile bağlayan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu,  ülkemiz nüfusunun %50'sine denk gelen 38 milyon insanın yaşadığı, GSYİH'nin %60'ını oluşturan coğrafyaya hizmet ediyor.

Proje kapsamında açılışı yapılan 2x3 trafik şeritli, 29 km ana gövde, 3,5 km bağlantı yolu olmak üzere 32,5 km uzunluğundaki Balıkesir Kuzey Kavşağı – Balıkesir Batı Kavşağı arasının trafiğe açılması ile birlikte, yaz aylarında yolda artan tatil ve turizm kaynaklı trafiğin erişme kontrollü olarak mevcut Balıkesir-Edremit-Ayvalık Devlet Yolu'na bağlantısı sağlandı. Mevcut yol kullanılarak yaklaşık 30 dakika süren yolculuk, 15 dakikaya düşerken, Balıkesir şehir geçişindeki trafik önemli ölçüde rahatladı.

2x3 trafik şeritli, 24,5 km ana gövde, 8 km bağlantı yolu olmak üzere 32,5 km uzunluğundaki Akhisar Kavşağı – Saruhanlı Kavşağı arasının hizmete sunulmasıyla; 1 Aralık 2018'de açılan Saruhanlı-Kemalpaşa kesimine doğrudan bağlanılarak Akhisar'dan İzmir'e kadar kesintisiz erişme kontrollü ulaşım imkanı tesis edildi ve Devlet Yolu kullanılarak 1,5 saat süren seyahat süresi  ortalama 50 dakikaya  indi.

Ayrıca, Akhisar şehir geçişindeki 15 adet hemzemin kavşak by-pass edilerek yaklaşık 20 dakika süren Akhisar şehir geçişi 5 dakikaya indi ve özellikle yaz aylarında yaşanan aşırı yoğunluğun önüne geçildi.