Duyuru Detayı

KUZEY MARMARA OTOYOLU'NUN ÇATALCA - YASSIÖREN ARASI AÇILDI

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kınalı-Odayeri kesiminin 15,3 km'lik bölümünü oluşturan Çatalca-Yassıören arası ile Habibler Kavşağı-Başakşehir Kavşağı arasındaki 1,1 km'lik bölüm, 16 Mart Cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU ile milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşların katılımıyla hizmete sunuldu.


Törende konuşan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Kuzey Marmara Otoyolu'nun 398 kilometre uzunluğunda olduğunu, projenin 70 kilometrelik Kınalı-Odayeri Kesimine bugüne kadar 1,2 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi. Otoyolun Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de içinde olduğu Odayeri-Kurtköy arasının trafiğe açık olduğunu, Odayeri-Yassıören arasının da 29 Ekim'de İstanbul Havalimanı'yla birlikte hizmete sunulduğunu belirten ERDOĞAN, bugün açılışı yapılan kısımla otoyolun Çatalca'ya kadar uzatıldığını anlattı.


Projenin hizmete girmesiyle; Çatalca'dan trafiğin yoğun olduğu vakitlerde 2-3 saati bulan Kurtköy yolculuğunun 50 dakikada tamamlanmış olacağını ifade eden ERDOĞAN, Çatalca'dan İstanbul Havalimanı'na da 13 dakikada ulaşabileceğini sözlerine ekledi.


Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında açılan bir diğer bölüm Habibler Kavşağı-Başakşehir Kavşağı bağlantılarıyla da Sultangazi ve Gaziosmanpaşa'nın otoyola ve köprüye doğrudan erişiminin sağlandığını belirten ERDOĞAN, yatırım bedeli 180 milyon dolar olan Çatalca-Yassıören Kesimi ile yatırım bedeli 15 milyon dolar olan bağlantı kavşaklarının hayırlı olmasını diledi. 


Açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN da otoyol projesi ile, dünyanın en büyük metropollerinden biri olan ve kıtalararası geçit konumunda bulunan İstanbul'un yükünü hafifletmeyi amaçladıklarını belirterek Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamlanmasıyla İstanbul'un ve Kuzey Marmara Bölgesi'nin 398 km'lik modern bir otoyol ağına kavuşmuş olacağını söyledi. TURHAN, trafiğe açılan bölümlerin yoğun sanayi bölgesi trafiğini birbirinden ayırarak daha güvenli ve hızlı erişim imkanını sağladığını da sözlerine ekledi.

Şehir içinde ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunu azaltarak, araçların şehir içi trafiğine girmeden erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu yolla transit geçişinin sağlanması amacıyla projelendirilen Kuzey Marmara Otoyolu'nun kalan kesimlerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.