Duyuru Detayı

​1. ULUSLARARASI AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ ZİRVESİ ANKARA'DA DÜZENLENDİ

Bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga ATAKAN'ın katılımlarıyla 6-7 Mart tarihleri arasında Ankara'da, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun ev sahipliğiyle gerçekleştirildi.


Aralarında Karayolları Genel Müdürlüğünün de bulunduğu ülkemizdeki ulaşım sektörünün tüm temsilcilerinin yanı sıra Avrupa Birliği ve Dünya Bankası başta olmak üzere uluslararası kurumların yetkililerinin de yer aldığı organizasyonun açılışında konuşan Bakan TURHAN, "teker dönsün" anlayışıyla memleketin her köşesine ulaşmayı hedefleyen çalışmalardan, bugün teknolojiyi yollara uyarlayan akıllı yollara geçtiklerini söyledi.


TURHAN, uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilmiş, sürüş konforu ve trafik güvenliğini azami ölçüde sağlayan yol yapımının en önemli öncelikleri ve hedefleri olduğunu vurguladı ve Akıllı Ulaşım Sistemleri 2023 stratejileri eylem planını yaparak, yol haritalarını çizdiklerini belirtti. Bu eylem planı doğrultusunda affeden yol uygulamalarına başladıklarını ve bu kapsamda kaza kara noktası ve kaza potansiyeli yüksek kesimlerde iyileştirme çalışmaları yaptıklarını anlatan TURHAN, trafik güvenliğini artırmak amacıyla kazaların yaklaşık yüzde 70'inin meydana geldiği kavşaklarda gerekli tüm düzenlemeleri yaptıklarını, birbirini takip eden sinyalize kavşaklarda durmadan sabit hızla geçişi sağlayan 'yeşil dalga' uygulamalarını da yaygınlaştırdıklarını söyledi.


TURHAN, akıllı ulaşım sistemlerine geçerek, yolları birbirine entegre ettiklerini ve biri ana merkez olmak üzere 18 akıllı ulaşım sistemi kuracaklarını hatırlatırken, 15 bin km'lik fiber optik kablo ile haberleşme altyapısı oluşturarak yolları akıllı hale getirdiklerini ve akıllı ulaşım sistemlerinin mimarisini, projesini, stratejisini, planlanmasını belirleyerek uygulamaya geçtiklerini de sözlerine ekledi.

Fiber altyapılarda yer alan kameralar, değişken mesaj vericiler, meteorolojik istasyonlar, karayolları trafik radyosu gibi akıllı ulaşım bileşenleri ile yolları akıllı ulaşıma uygun hale getirdiklerini ifade eden TURHAN, "Amacımız, seyahat sırasında sürücülere güzergah, kaza önleme gibi konularda destek sunarak güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlamaktır." dedi.

Etkinlik kapsamındaki "Türkiye'nin Akıllanan Yolları" oturumunda konuşan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, karayolu ağında akıllı ulaşım sistemlerinin önemine değinerek Türkiye'deki gelişim sürecini anlattı. Karayolları Genel Müdürlüğünün 2017-2021 stratejik planında, akıllı ulaşım sistemlerinin yaygınlaştırılması ve bu sistemin içeriğini oluşturan unsurların tesis edilmesinin yer aldığını söyledi.

Akıllı Ulaşım Sistemleri mimarisinin; sistem, ürün ve hizmetlerin birbiri ile uyumlu, birlikte işletilebilir, genişletilebilir ve entegre bir yapıda çalışmasını sağlayan bir rehber olduğunu belirten URALOĞLU, Karayolları Genel Müdürlüğünün hedefleri arasında ülke genelinde fiber optik haberleşme altyapısının yaygınlaştırılması, trafik uyarmalı sistemlerin ülke geneline uygulanması, Akıllı Ulaşım Sistemleri merkezlerine yönelik çalışmaların devam etmesi, pilot bölge Antalya'da oluşturulacak akıllı ulaşım sistemleri merkezinin ve saha çalışmalarının yapılması gibi başlıkların yer aldığını ifade etti.

İki gün süren zirvede ayrıca "Dünya AUS ile Şekilleniyor", " AUS'un Yükselişi; Bilgi ve İletişim", "AUS'un Yıkıcı Teknolojileri" oturumları gerçekleştirildi.