Duyuru DetayıCUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN: “YOL EKONOMİNİN, SANAYİNİN, ÜRETİMİN BELKEMİĞİDİR"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 17 Nisan Pazartesi günü İstanbul Finans Merkezi'nin açılışında konuştu. İstanbul Finans Merkezi'nin Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yerini güçlendirmek, bölgesel ve ilerleyen zamanlarda ülkeyi küresel bir finans merkezi haline getirmek amacıyla geliştirilen vizyoner bir proje olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanımız, yolların ekonomiye katkılarına da değindi.

içıwyvtwrrysgywqt.jpg

Yolların; üretimden ürünün nakliyesine, turizmin gelişmesinden ihracata, yeni yatırımlardan istihdamın artırılmasına, insanımızın kavuşmasına kadar pek çok önemli katkısı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Yani yol sadece yol değildir. Tıpkı enerji gibi, tıpkı teknoloji gibi, tıpkı inovasyon gibi ekonominin, sanayinin, üretimin belkemiğidir. Biz işte bunun için her fırsatta 'Yol medeniyettir' diyoruz." dedi.

81 vilayetimizi hem birbiriyle hem de tüm dünya ile yollarla, otoyollarla, köprülerle, havalimanlarıyla, hızlı tren hatlarıyla, limanlarla bağlamaya çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanımız, yol ağlarının 6 Şubat Depremi'nde ihtiyaçların karşılanmasındaki önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yolların son 20 yılda 251 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım gerçekleşmesi, her yıl ortalama yüzde 5 oranında ekonomik büyüme sağlanması, istihdamın 32 milyona çıkarılması gibi katkılarına da konuşmasında yer verdi. ​