Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: “HAYATA GEÇİRİLEN PROJELER İLE YILLIK 212 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK"

Bursa'nın şehir merkezi, ilçeleri ve çevre illerle ulaşım standardını artırarak konforlu ve kesintisiz seyahat imkanı sağlayacak karayolu yatırımlarının toplu açılışı ile TEKNOSAB Kavşağı ve Bağlantı Yolları'nın Temel Atma Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyetin katılımıyla 2 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Bursa'nın bölünmüş yol uzunluğunu 195 kilometreden 597 kilometreye ulaştırdıklarını kaydeden Karaismailoğlu, açılışı yapılan projeler hakkında bilgiler verdi.

içfoto (2)2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni.jpeg 

“Bursa'dan Kütahya'ya alternatif geçiş noktası olarak daha çok tercih edilecek"

Keles Çevre Yolu'nun da dahil olduğu Keles-Tavşanlı-Domaniç Ayrımı Yolu'nu, 14 km uzunluğunda bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirdiklerini ifade eden Bakanımız; “90 metre açıklığa sahip Kocasu-I Köprüsü'nün de yer aldığı projemizde Keles Çevre Yolu dahil olmak üzere 5 kilometrelik kısmı tamamlayarak trafiğe açıyoruz. Yol üstyapısını bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getirerek sürüş konforunu ve güvenliğini artırdık. Tüm çalışmaların tamamlanmasıyla Keles – (Tavşanlı-Domaniç) Ayrımı Yolu, Bursa'dan Kütahya'ya alternatif geçiş noktası olarak daha çok tercih edilecektir. Proje ile ayrıca, güzergâhta 600 metre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 17 dakikadan 12 dakikaya inecektir." dedi.

“İnegöl ile Yenişehir arasındaki seyahat süresini 30 dakikadan 20 dakikaya indirdik"

Bakanımız, toplam 24,5 kilometre uzunluğundaki İnegöl-Yenişehir Devlet Yolu'nu da tamamladıklarını, 1 adet farklı seviyeli ve 12 adet hemzemin kavşağın bulunduğu proje ile İnegöl ilçesinden Yenişehir Havalimanı'na kesintisiz ve konforlu ulaşım sağlanacağını belirtti. Proje ile Hamzabey Ağaç İşleri Organize Sanayi Bölgesi nedeniyle oluşan ağır taşıt trafik yoğunluğunu da rahatlatarak güvenli ulaşımı tesis ettiklerini belirten Karaismailoğlu, İnegöl ile Yenişehir arasındaki seyahat süresini de 30 dakikadan 20 dakikaya indirdiklerini söyledi.

Bakanımız, “Kurşunlu Çevre Yolu'nun da dâhil olduğu Mudanya-(Bursa-Gemlik) Ayrımı Yolu'nu 17 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol olarak projelendirdik. 3 adet viyadük ile 3 adet hemzemin kavşağın da yer aldığı projemizde, 9 kilometre uzunluğundaki Kurşunlu Çevre Yolu, 3 km'lik yol kesimi ve 249 metrelik 2 adet viyadük olmak üzere toplam 12 kilometre uzunluğundaki kesimi tamamlayarak hizmete sunuyoruz. Proje ile Mudanya ve Gemlik ilçeleri arasında ulaşım sağlayan yolun mahalle içerisinde kalan Kurşunlu Geçişi'nde trafik güvenliğini artırdık. Ayrıca TOGG Yerli Otomobil Fabrikası'nın lojistik desteğini de sağlayan yol ile, fabrikanın üretime başlamasıyla oluşabilecek trafik yoğunluğunun da önüne geçtik." ifadelerini kullandı.

Mudanya-Gemlik Yolu üzerinde hayata geçirilen bir diğer proje olan Engürücük Farklı Seviyeli Kavşağı ile bölgedeki trafiğin kesintisiz akışını tesis ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, “Bilindiği üzere eski Bursa – Balıkesir Yolu olarak kullanılan Bursa-Kayapa-Mustafakemalpaşa Yolu'nun 2,5 kilometrelik bölümü günümüzde Bursa şehir merkezi ulaşımını sağlaması bakımından yoğun trafik yüküne sahip. Mevcut haliyle 2 gidiş 2 geliş olacak şekilde toplamda 4 şeritli bölünmüş yol standardında hizmet veren yolumuzu, ulaşım talebini karşılayacak şekilde 3 gidiş 3 geliş olarak toplamda 6 şerit olacak şekilde projelendirdik. 2,5 kilometrelik kesimi tamamladık. Yolun genişletilmesiyle trafiğin rahatlaması sağlanacak." dedi.

“Yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ'a daha rahat ve konforlu bir ulaşım imkânı sağladık"

Bir başka yatırımı ise şehrin ve ülkenin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ'da gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakanımız, Uludağ'da sathi kaplama standardında erişim sağlayan Bursa - Uludağ Yolu'nu, 34 kilometre uzunluğunda projelendirerek yol üstyapısını bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getirdiklerini belirtti. Bakanımız, yolun fiziksel ve geometrik standardının yükseltilmesiyle güzergâhtaki seyahat süresini 90 dakikadan 45 dakikaya indirdiklerini bu sayede her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ'a daha rahat ve konforlu bir ulaşım imkânı sağladıklarını ifade etti.

Karacabey ilçesinin Yeniköy ve Marmara sahiline ulaşımını sağlayan Karacabey-Bayramdere-Yeniköy İl Yolu'nun 11 kilometrelik Taşlık-Ekmekçi köyleri kesimini genişlettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, Karacabey-Bayramdere-Yeniköy İl Yolu'nun toplam 13 kilometrelik kesiminde gerçekleştirilen çalışmalarla daha hızlı ve güvenli ulaşımı tesis ettiklerini belirtti.

“Yıllık toplam 212 milyon lira tasarruf sağlanacak"

Hayata geçirilen yatırımların hizmet verdikleri noktalarda yol güvenliğini artırarak daha hızlı ve kesintisiz karayolu ulaşım hizmeti sunmaya başladıklarının altını çizen Karaismailoğlu, projelerle zamandan 187 milyon lira, akaryakıttan 25 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 212 milyon lira tasarruf sağlanacağını ayrıca karbon salınımının da yıllık 5 bin 272 ton azalacağını sözlerine ekledi.

Yapım çalışmaları başlatılan Bursa-Karacabey Devlet Yolu Ayrımı-Zeytinbağı İl Yolu ve Teknosab Kavşağı ile birlikte Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nin İstanbul-İzmir Otoyolu'na ve Bursa-Karacabey Devlet Yolu'na yüksek standartlı bağlantısını sağlayacaklarını dile getiren Karaismailoğlu, “10,5 kilometre uzunluğundaki Bursa-Karacabey Devlet Yolu Ayrımı-Zeytinbağı İl Yolu'nu çift şeritli bölünmüş yol standardında inşa edeceğiz. Bölgedeki yaşam alanları ve üretim merkezlerinin de yol kesiminin çeşitli noktalarında yapılacak 6 adet kavşak ile yola bağlantısını tesis edeceğiz. Otoyol bağlantısını ise 1,3 kilometre uzunluğunda, 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol ve 4,2 kilometrelik kavşak kolu ile sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

Proje ile özellikle ağır taşıt trafiğine hizmet edecek yolda trafik güvenliği, can ve mal emniyetini sağlayacaklarını söyleyen Bakanımız, TEKNOSAB içerisinde yer alan sanayi tesislerinden otoyola ve Bursa-Karacabey Devlet Yolu'na yüksek standartlı ve konforlu ulaşım hizmeti sunacaklarını belirtti.

içfoto2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni.jpeg 

​Açılışta konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu önemli bir sanayi merkezi ve otomotivin başkenti olan Bursa'nın, gelişmiş otoyol ve bölünmüş yol ağlarıyla çekim merkezi olmaya devam ettiğini dile getirdi. Uraloğlu, transit ulaşımda bölgeler arasında köprü görevi gören Bursa'nın gelişiminin hayata geçirilen yeni karayolu yatırımlarıyla desteklendiğini ifade etti.

Uraloğlu: “Vatandaşların trafikte geçirdikleri zamanı kısaltıp yaşam konforunu artırdık"

Bursa'nın şehir merkezi, ilçeleri ve çevre illerle ulaşım standardını artıran toplam 110 kilometre uzunluğundaki 7 farklı yol kesimini hizmete sunduklarını, 16 kilometrelik Teknosab Kavşağı ve Bağlantı Yollarının da temelini attıklarını ifade eden Genel Müdürümüz, vatandaşların trafikte geçirdikleri zamanı kısaltıp yaşam konforunu artırdıklarını, sanayi merkezlerinin ihtiyaç duyduğu hızlı ve konforlu ulaşım imkanını tesis ederek, turizm bölgelerine kolay erişim sağladıklarını sözlerine ekledi.

Projelerin ana iş kalemleri hakkında bilgiler veren Uraloğlu, 8,5 milyon metreküp toprak işi, 14 bin ton betonarme demiri, 112 bin metreküp beton, 12.300 metre fore kazık, 1 milyon 340 bin ton plentmiks alttemel ve temel, 5.120 ton sathi kaplama mıcırı, 850 bin ton bitümlü sıcak karışım ve 23.400 metre otokorkuluk imalatının gerçekleştiğini ifade etti. 

2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (2).jpeg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (2).jpg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (3).jpeg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (3).jpg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (4).jpeg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (4).jpg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (5).jpeg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (5).jpg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni (6).jpg  
 
​​Büyült
2023.2.1Bursailitopluaçılıştöreni.jpg  
 
​​Büyült