Duyuru DetayıANTALYA'DA KASABA-SÜTLEĞEN YOLU'NUN TEMELİ ATILDI

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı yerleşkeler arasındaki ulaşım konforunu artıracak Kasaba-Sütleğen Yolu yapım çalışmaları 29 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen temel atma töreniyle başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı törende milletvekilleri, bürokratlar ve yüklenici firma temsilcileri hazır bulundu.

İçFoto2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı.jpeg

“Mevcut yolun geometrik ve fiziki standartları artırılarak güvenli, konforlu ve hızlı ulaşım sağlanacak"

Kasaba-Sütleğen Yolu'nun Kaş'ın Kasaba Mahallesi ile Sinekçibeli (Elmalı-Kalkan) Ayrımı Yolu'nu bağlayan önemli bir proje olduğunu bildiren Bakanımız Karaismailoğlu, seracılık faaliyetlerinin üretimi ve sevkiyatının sağlandığı, yaylacılık faaliyetlerinin de yoğun olduğu 38 kilometre uzunluğundaki güzergâhı bitümlü sıcak karışım standardına dönüştüreceklerini söyledi. Mevcut yolun geometrik ve fiziki standartlarının artırılarak, güvenli, konforlu ve hızlı ulaşım sağlanacağını belirten Bakanımız, özellikle yaz aylarında bölgede gün geçtikçe artan ulaşım talebini proje ile karşılayacaklarını ifade etti.

“Antalya'da 19 büyük karayolu projesinde çalışmalar devam ediyor"

Karaismailoğlu, Alanya Doğu Çevre Yolu, Antalya-Manavgat ayrımı Taşağıl-Konya Yolu, Kızılkaya-Bozova-Korkuteli-Elmalı-Finike yolu, Antalya-Alanya-Gazipaşa-Mersin Yolu, Antalya-Kemer-Tekirova-Finike yolu gibi 19 büyük karayolu projesinin Antalya'da yapımına devam edildiğini belirtti.

Karayollarını bir akarsu gibi gördüklerini ve her yeni yolun da akarsular gibi, geçtikleri yerlerin istihdamına, üretimine, ticaret, kültür ve sanatına can kattıklarını söyleyen Karaismailoğlu, hayata geçirilen projelerle Antalya'nın ve Kaş'ın ziyaretçi sayısının katbekat artacağı; şehrin turizm, ticaret ve üretim faaliyetlerinin daha da üst seviyelere çıkacağı değerlendirmesinde bulundu.

İçFoto2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı (2).jpeg

Genel Müdürümüz Uraloğlu: “Antalya turizmden sanata, mimariden ticarete kadar pek çok sektörün üretim, tüketim ve faaliyet merkezi"

Törende konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu, turizmden sanata, mimariden ticarete kadar pek çok sektörün üretim, tüketim ve faaliyet merkezi olan Antalya'nın seraları, yaylaları, ormanlarıyla öne çıkan Kasaba ile Sütleğen arasındaki bölgeyi yüksek standartlı bir yol ile ana karayolu akslarına bağlayacaklarını söyledi.

38 km uzunluğunda, tek yol standardında projelendirilen Kasaba-Sütleğen Yolu'nun 8,3 km'lik kesiminin yapım çalışmaları devam eden Kıbrıs Barajı'nın göl sahasında kalması nedeniyle yeni bir güzergâh üzerinden inşa edildiğini belirten Uraloğlu, yolun tamamının bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getirildiğini açıkladı. Projede ayrıca, 70 m'lik Kıbrıs Çayı Köprüsü ve 22 m'lik Sığır Deresi Köprüsü'nün de inşa edileceğini belirten Uraloğlu projenin ana iş kalemleri kapsamında 2,5 milyon metreküp toprak işi,40 bin metreküp  demirli ve demirsiz beton, 2 bin ton betonarme demiri, 270 bin ton plentmiks temel ve alttemel, 155 bin ton bitümlü sıcak karışım imalatı yapılacağını söyledi.

“Sadece son 3 ayda 24 projemiz hizmete sunulmuştur." 

 Bugün temeli atılan projeyle yatay ve düşey standartları düşük olan mevcut yolun yerine hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım tesis edileceğinin altını çizen Uraloğlu, yolun tamamlanmasıyla bölgedeki taşımacılık hizmetlerinin artacağını, başta Kıbrıs Kanyonu olmak üzere turistik lokasyonlara kolay erişim imkânı sağlanacağını ifade etti.  

Genel Müdürümüz, 2022 yılı içerisinde toplam 59, son 3 ayda 24 adet projenin temel atma veya açılışını gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. 


2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı (2).jpg  
 
​​Büyült
2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı (3).jpg  
 
​​Büyült
2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı (4).jpg  
 
​​Büyült
2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı.jpeg  
 
​​Büyült
2022.12.29Kasaba-SütleğenYoluAçılışı.jpg  
 
​​Büyült