Duyuru Detayı10. ULUSLARARASI ÇELİK KÖPRÜLER SEMPOZYUMU İSTANBUL'DA BAŞLADI​

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, Genel Müdür Yardımcımız Selahattin Bayramçavuş, yöneticilerimiz ve konusunda uzman yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin katılımıyla 21 Eylül Çarşamba günü İstanbul'da başladı.

iç foto.jpg

 

“İnsanlığa hizmet eden, yol konforunu artıran eserler inşa ediyoruz"

Sempozyumun önemine dikkat çeken Uraloğlu; “İnsanlığa hizmet eden, yol konforunu artıran eserler inşa ederken; işlerimizi vitrine çıkarmamızı sağlayan ve uluslararası arenada kazandığımız haklı prestiji sergileyen organizasyonları da bir o kadar önemsiyoruz." dedi.

Genel  Müdürümüz, “Avrupa'yı Asya'ya bağlayan beş çelik asma köprü" teması ile iki gün sürecek etkinliğin, Türkiye'nin ilk çelik asma köprüsü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden bugüne 50 yıllık gelişiminin de bir aynası olacağına inandığını belirtti.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün ardından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün inşası, 2003 yılında Acil Eylem Planı kapsamında uygulanmaya başlanan bölünmüş yol çalışmaları ile 2010'larda Yap-İşlet-Devret yöntemiyle hayata geçirilen otoyolların ülkemizdeki köprü yapımına ivme kazandıran önemli gelişmeler olduğunun altını çizen Genel Müdürümüz farklı yöntemlerle pek çok çelik köprünün hayata geçirildiğini söyledi.

 

“1915 Çanakkale Köprüsü, Dünyanın En Büyük Orta Açıklıklı Asma Köprüsü"

Sadece son birkaç yıl içerisinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Ağın Köprüsü, Kömürhan Köprüsü, Tohma Köprüsü gibi büyük eserlerin ülkemize kazandırıldığını ifade eden Genel Müdürümüz Uraloğlu; “Bu yıl mart ayında hizmete sunduğumuz 1915 Çanakkale Köprüsü ise 2.023 m'lik orta açıklığıyla Dünyanın En Büyük Orta Açıklıklı Asma Köprüsü, aynı zamanda 2 bin metrelik orta açıklık sınırını aşan ilk köprü olmuştur. Yan açıklıkları ve yaklaşım viyadükleri ile birlikte toplam geçiş uzunluğu 4.608 m olan köprü; bilgi, birikim, tecrübe ve estetiğin bir araya geldiği simgelerin köprüsüdür. 1915 Çanakkale Köprüsü'nde, bölgenin yüksek rüzgâr hızları dikkate alınarak, 9 m orta refüj boşluğu ile birlikte 45 m genişliğe sahip ortotropik ikiz kutu kesitli çelik tabliye kullanılmıştır." ifadelerini kullandı.

2023 yılında yol ağındaki köprü uzunluğunu 771 km'ye ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Uraloğlu, Adana'da 1.669 m uzunluğundaki Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile şehrin kuzey bölgesini üniversitelere, Şehir Hastanesine, stadyuma ve Adana-Mersin Otoyolu'na kesintisiz bağladıklarını, Bitlis Çayı Viyadüğü, Yusufeli Merkez Viyadüğü ve daha birçok köprü projesinin yapımına devam ettiklerini açıkladı.

Sanat yapılarındaki bakım çalışmalarını da sürdürdüklerinin altını çizen Uraloğlu, köprülerin hizmet ömürleri boyunca konforlu ve güvenli ulaşım imkânı sunmasını sağladıklarını ve bu kapsamda son yirmi yılda 1.343 adet köprünün onarımı ile 414 adet tarihi köprünün restorasyonunun tamamlandığını söyledi.

Ülke olarak yol standardını yükseltirken, en gelişmiş köprü teknolojileri ve yapım tekniklerini uygulama imkanı bulduklarını vurgulayan Genel Müdürümüz, hayata geçirilen her proje ile bilgi birikimi anlamında da önemli kazanımlar sağladıklarını; 50 yıl önce teknoloji ithal ederek çelik asma köprü yapımına başlayan ülkemizin, bugün neredeyse tamamına yakını yerli mühendislikten oluşan projeleri inşa ettiğini; sektördeki firmaların da  dünyanın çeşitli kıtalarında ve ülkelerinde çok sayıda projenin yapımını üstlenebilir donanımda olduklarını ifade etti.


WhatsApp Image 2022-09-21 at 16.31.20.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2022-09-21 at 16.31.41.jpeg  
 
​​Büyült