Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: MARDİN'İN BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUNU 272 KİLOMETREYE ÇIKARDIK

15 Eylül 2022 Perşembe günü Mardin'e giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyet, Ceylanpınar – Kızıltepe Yolu, Kızıltepe Güney İmar Çevre Yolu ve Kızıltepe – Mardin Havalimanı Toplayıcı Yollarında devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

20220915BakanGMMardinZiyaret.jpg

“Son 20 yılda karayollarında önemli aşamalar kaydettik."

Mardin'de ulaşım ve çevreyolu çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakanımız, “Ülkemizdeki tüm diğer sektörlerde olduğu gibi ulaşım ve iletişim alanında da hak ettiği yatırımları alan Mardin'in ulaşım ve iletişim altyapısına 20 yılda 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptık. Kadim şehrimizde mevcut, 28 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğunu, yaklaşık 9 kat artırarak 272 kilometreye çıkardık. 65 kilometrelik tek yol yapım ve onarımını tamamladık. 372 kilometrelik bitümlü sıcak karışım kaplamalı yolu ve 51 köprüyü Mardinlilerin hizmetine sunduk." dedi.

Son 20 yılda karayollarında önemli aşamalar kaydedildiğini belirten Bakanımız, Mardin'de proje bedeli toplam 2 milyar 374 milyon lirayı bulan; Mardin-Midyat Yolu, Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu, Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat Yolu ile Nusaybin ve Derik ilçelerinin belediye ağındaki muhtelif kesimlerinde asfalt yenileme çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

“Kasım 2021'de ihalesini yaptığımız projeyi, Mayıs 2023'te tamamlayacağız."

Mardin'e verdikleri önemi vurgulayan Bakanımız incelemelerde bulunduğu projelerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “62 kilometrelik kesimini Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu, 7 kilometrelik bölümünü Kızıltepe Güney Çevre Yolu ve 5 kilometrelik kısmını da Kızıltepe-Mardin Havalimanı Yollarının oluşturduğu projemizin toplam uzunluğu 74 kilometre. Proje kapsamında bugüne kadar; Ceylanpınar-Kızıltepe yolunun 32 kilometrelik kesimini sathi kaplama seviyesinde tamamladık. En kısa sürede bitümlü sıcak kaplama çalışmasına başlayacağız. Kızıltepe Güney Çevre Yolunda; 2 kilometrelik kesimi alt temel seviyesinde tamamladık. 3,3 kilometrelik kesimde temel zemin çalışmaları ile birlikte, 1,7 kilometrelik kesimde de toprak ve sanat yapıları çalışmalarını sürdürüyoruz. Kasım 2021'de ihalesini yaptığımız projeyi, Mayıs 2023'te tamamlayacağız."

“Güvenli bir ulaşım koridorunu daha tamamlamış olacağız."

Projelerin bölgenin ekonomik gelişimi ve Mardinlilerin refahında artış sağlayacağını vurgulayan Bakanımız, Kızıltepe Güney İmar Çevre Yolu'nun tamamlanması ile Uluslararası Güney TETEK aksı üzerinde bulunan Kızıltepe ilçesinin şehir geçişindeki trafiğin şehir dışına alınarak Şanlıurfa - Habur Sınır Kapısı ve Şırnak arasındaki transit trafiğin şehir içinde neden olduğu yoğunluk ve kazaların önüne geçileceğini söyledi. Diyarbakır-Mardin ile Habur bağlantısını sağlayan Mardin-Kızıltepe Bölünmüş Yolu'ndaki trafik yoğunluğunun çok yüksek olduğunu ifade eden Bakanımız, Kızıltepe – Mardin Havaalanı toplayıcı yollarının tamamlanması sayesinde, Mardin Havaalanı ile birlikte, Kızıltepe arasında yerleşim yerlerinin arttığı 5 km'lik kesimde trafik güvenliğinin yükseltileceğini ve böylece güvenli bir ulaşım koridorunun daha tamamlanmış olacağını bildirdi.

“Mardin'i daha güvenli ve konforlu yollarla buluşturduk."

Bölge farklılığı gözetmeksizin ihtiyaç ve aciliyet arz eden her yerde bütünsel kalkınma için projeleri yatırıma dönüştürerek Türkiye'nin dört bir yanında hayata geçirme anlayışıyla çalıştıklarını belirten Bakanımız, “Kuzey-Güney, Doğu-Batı demeden, ayırmadan, milletimizin ihtiyacı neredeyse, oraya hizmet götürme azmi var. Mardin'de ulaşım ve iletişim alanındaki yatırımları kat be kat artırıyoruz. Mardin'i daha güvenli ve konforlu yollarla buluşturduk. Karayollarının yanı sıra, Mardin'imizdeki tüm ulaşım modlarında ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Ulaşım ve iletişim alanında çok daha ilerilere taşımak için tüm merkez ve taşra teşkilatlarımızla gece-gündüz çalışıyoruz." Şeklinde konuştu. ​


WhatsApp Image 2022-09-15 at 20.50.36.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2022-09-15 at 20.50.53.jpeg  
 
​​Büyült