Duyuru DetayıEĞİSTE HADİMİ VİYADÜĞÜ'NDE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, 12 Eylül Pazartesi günü yapım çalışmaları devam eden Eğiste Hadimi Viyadüğü şantiyesini ziyaret etti. Projenin son durumu hakkında Konya 3. Bölge Müdürü Serdar Ateş'ten bilgi alan Uraloğlu, şantiye alanında inceleme yaptı.

Genel Müdürümüz Uraloğlu'na Genel Müdür Yardımcımız Selahattin Bayramçavuş ile ilgili Daire Başkanlarımız ve Şube Müdürlerimiz eşlik etti.

20221308GMEğisteŞAntiyeZyrt.jpg

Yükseklikleri 42-166 m arasında değişen 8 adet orta ve 2 adet kenar ayak üzerinde, dengeli konsol yapım metoduna göre projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü, bu özellikleriyle ülkemizin en yüksek ayaklı, en uzun dengeli konsol köprüsü olacak. Aynı temele 12,50 metre gabarili çift yol platformu olarak oturan ve iki farklı köprü şeklinde projelendirilen viyadük, gidiş-geliş toplam 4 şerit olarak trafiğe hizmet verecek.

Viyadükle, (Konya-Karaman) Ayr. - Belören - Hadim Devlet Yolu'nun Eğiste Deresi geçişinde kullanılan 4.400 metre uzunluğundaki kesimin yüzde 8 olan eğimi, yüzde 2,30 seviyesine düşecek.

Projenin tamamlanmasıyla Türkiye'nin kuzey-güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında seyahat konforu, sürüş emniyeti ve yol standardı yükseltilecek; mevcut yolda kısalma sağlanarak zaman ve akaryakıttan tasarruf edilecek ve ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlanacak.