Duyuru DetayıYENİ TAŞOVA SANAYİ MAHALLESİ KÖPRÜSÜ TRAFİĞE AÇILDI

 

Amasya'nın Taşova ilçesinde Yeşilırmak Nehri'nin iki yakası arasında yol standardını yükseltmek amacıyla inşa edilen Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyetin katılımıyla 26 Mayıs Perşembe günü trafiğe açıldı.

20220526TaşovaAçılışBakanFoto1.jpg

“Amasya'nın bölünmüş yol uzunluğunu, 9 kattan fazla artırarak, 272 kilometreye ulaştırdık"

Törende konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, bugüne kadar Amasya'nın ulaşım ve iletişim yatırımları için 9 milyar 346 milyon liradan fazla yatırım yaptıklarını belirtti. Son yirmi yılda Amasya'nın bölünmüş yol uzunluğunu 9 kattan fazla artırarak 272 kilometreye ulaştırdıklarını kaydeden Karaismailoğlu, “2003-2022 yılları arasında Amasya'da; 1'i tek tüp ve 5'i de çift tüp olmak üzere, toplamda 7 bin 666 metrelik tam 6 tünel yaptık. Amasya'da inşa ettiğimiz 77 adet köprünün toplam uzunluğu 8,5 kilometredir" diyerek Amasya Çevre Yolu'nu da hizmete açtıklarını hatırlattı.  

“Amasya'da yapımı devam eden 9 ayrı karayolu projesinin toplam proje bedeli 4 milyar 624 milyon liraya ulaştı"

Amasya'da yapımı devam eden 9 ayrı karayolu projesinin toplam proje bedelinin 4 milyar 624 milyon liraya ulaştığını vurgulayan Bakanımız Karaismailoğlu, kentte devam eden çalışmaları şu şekilde özetledi: “Ladik-Taşova Yolu'nda 24,2 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı tek yol ile birlikte 220 metre uzunluğundaki 2 köprüyü tamamladık. 395 metre uzunluğundaki 3 köprünün de yer aldığı projeyi 2023'te tamamlayarak sizlerin hizmetine sunacağız. Taşova'da Merzifon-Havza Ayrımı-Suluova-Amasya-Taşova yol ikmal işine de devam ediyoruz."

 “Projemiz Taşova'nın, Taşovalıların yaşam kalitesini yükseltecek hizmetlerimizden biri olacak"

 

Yeşilırmak'ın iki yakası arasındaki ulaşımı sağlayan eski köprünün ömrünü tamamladığını ve yerine yeni Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü'nün çalışmalarına hemen başladıklarına dikkat çeken Bakanımız; “Yeni Sanayi Mahallesi Köprüsü ile bölgedeki ulaşım talebi karşılandı, araç ve yaya trafik yoğunluğu rahatlatılarak, güvenli ve konforlu seyahat imkânı sağlandı. Köprü, ilçe merkezinin sanayi, pazar gibi ticaret alanları ile okul, adliye, hastane gibi hizmet alanlarının bulunduğu bölgeler arasında ulaşım standardını, Taşova'nın, Taşovalıların yaşam kalitesini yükseltecek." ifadelerini kullandı.

Uraloğlu: “Yeni Sanayi Mahallesi Köprüsü, trafiğe bitümlü sıcak karışım kaplamalı çift şeritli hizmet verecektir"

 

Açılış töreninde konuşan Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ise “100 metre uzunluğunda yapılan yeni Sanayi Mahallesi Köprüsü, trafiğe bitümlü sıcak karışım kaplamalı çift şeritli hizmet verecektir." dedi.

Mevcut Köprünün ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle yıkılarak yeniden inşa edildiğini vurgulayan Uraloğlu, projenin ana iş kalemleri kapsamında; 21 bin metreküp toprak işi, 225 metreküp demirsiz beton, 3 bin 450 metreküp demirli beton, 700 ton betonarme demiri, 260 ton plentmiks temel ve alttemel, bin 176 ton bitümlü sıcak karışım, 170 metrekare yatay ve düşey işaretleme ile 220 m otokorkuluk imalatının yapıldığını açıkladı.

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek köprü trafiğe açıldı. ​


20220526TaşovaAçılışBakanFoto2.jpg  
 
​​Büyült
20220526TaşovaAçılışPrjFoto1.jpg  
 
​​Büyült