Duyuru DetayıYTMK 32. GENEL KURULU ANKARA'DA YAPILDI

KGM_3783.JPG

Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK)'nin 2022 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 12 Mayıs Perşembe günü Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu'nda Karayolları Genel Müdürümüz ve Yollar Türk Milli Komitesi Başkanımız Abdulkadir Uraloğlu, Genel Müdür Yardımcılarımız, Daire Başkanlarımız, YTMK Üyeleri ve Karayolcuların katılımıyla yapıldı.

“YTMK bilime katkıda bulunanları onurlandırmaktadır"

Genel Kurulda konuşan Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, YTMK'nin üniversitelerle iş birliği içerisinde araştırma ve geliştirme çalışmalarını ödüllendirdiğini ve görevlerinin önemli bir bölümünün her türlü bilimsel çalışmaya destek vermek olduğunu söyledi. Uraloğlu,  2021 yılı ödülleri için 6 adet doktora, 10 adet yüksek lisans tezi ile 32 adet bildiri ve makale için ödüle başvurulduğunu, bunlar içinden 1 doktora tezi ile 1 yüksek lisans tezinin ve 3 bildirinin ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

“Ulusal Beton Yollar Kongre ve Sergisi'nin 2'ncisi 16-17 Kasım 2022'de yapılacak"

YTMK tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında 8-9 Aralık 2021 tarihlerinde 8. Ulusal Asfalt Sempozyumu ve Sergisi'nin düzenlendiğini anımsatan Uraloğlu, sempozyumun yurt dışından çeşitli platformlardan davetli konuşmacıların da katılımı ile uluslararası boyut kazandığını ve sektörün önemli temsilcilerini bir araya getirdiğini söyledi.

Uraloğlu, ilki 2019 yılında yapılan Ulusal Beton Yollar Kongre ve Sergisi'nin 2'ncisinin 16-17 Kasım 2022 tarihlerinde, Çimento Müstahsilleri Birliği ile gerçekleştirileceğini, ülkemizdeki beton yolların projelendirilmesi, yapımı, bakımı, onarımı ve kullanımının dünyadaki son gelişmeler ve uygulamalar da dikkate alınarak değerlendirileceğini açıkladı.

“Bölünmüş yol ağımız 28 bin 649 kilometreye ulaştı"

Ülkemizde gelişmiş bir karayolu altyapısının inşa edilmesi çalışmalarında bölünmüş yol ağının 28 bin 649 kilometreye ulaştığını vurgulayan Uraloğlu, tüm yol ağının yüzde 42'si ile devlet yollarının neredeyse yüzde 80'inin bölünmüş yol haline getirildiğini belirtti. Genel Müdürümüz, gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: “Trafiğe hizmet veren toplam 9.589 adet köprünün uzunluğu 728 km'ye, 466 adet tünelin uzunluğu 651 km'ye ulaşmıştır. Milli bütçe ile inşa edilen 2 bin 282 km'lik otoyol uzunluğu, Yap-İşlet- Devret modeli ile 3.633 km'ye ulaştırılmıştır."

“Komitemiz, karayolu ve karayolu ulaşımı konularında faaliyet gösteren Kuruluşlarla iş birliğini devam ettirmektedir"

Karayolları Genel Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanımız ve YTMK Genel Sekreterimiz Şenol Altıok ise YTMK'nin gerçekleştirdiği çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.  

Komitenin karayolu ve karayolu ulaşımı konularında faaliyet gösteren; Uluslararası Yol Federasyonu, Uluslararası Tünel ve Yer Altı Yapıları Birliği ve Yer Altı Yapılarında Güvenlik Operasyonları Komitesi ile olan üyeliklerini devam ettirdiklerinin altını çizen Altıok, üyesi oldukları bu Kuruluşların aktivitelerine imkanlar dahilinde katılım sağlandığını ifade etti. Altıok, ayrıca Dünya Yol Birliği-PIARC ve Avrupa Yangın Araştırma Kuruluşlarının iş birliği ile kurulan ITA-COSUF, “Yeraltı Yapıları Birliği ve Yeraltı Yapılarında Güvenlik İşbirliği" Komitesinin faaliyetlerini de üye olarak takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Altıok: “Yeni dönemde güncel ihtiyaçlara göre 6 adet çalışma grubu kurulmuştur"

Faaliyetleri kapsamında yeni dönemde güncel ihtiyaçlara göre “Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalışma Grubu, Yol ve Trafik Güvenliği Çalışma Grubu, Karayolu Tünelleri Çalışma Grubu, Malzeme Ocakları Çalışma Grubu, Ulaştırma ve Eğitim Çalışma Grubu, Karayolu Çevre ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu" olmak üzere 6 adet çalışma grubunun kurulduğunu belirten Altıok, bu gruplardan Karayolu Tünelleri Çalışma Grubu üyelerinin, Uluslararası Tünelcilik ve Yer Altı Yapıları Birliği (ITA) “Çalışma Gruplar"ı ile etkileşimli olarak çalışmasının tasarlandığını açıkladı.

YTMK karayolu ulaştırması ile ilgili ulusal ve uluslararası paydaşlar arasında bilgi akışı sağlıyor

Yollar Türk Milli Komitesi, ülkemizin üniversite, özel sektör ve kamu kuruluşlarının karayolu ve karayolu ulaşımı ile ilgili mensuplarını bir araya getirerek aralarındaki işbirliğini güçlendirmek ve uluslararası kuruluşlar ile olan ilişkilerini geliştirmek üzere 2547 sayılı YÖK yasası ile 1990 yılında kuruldu. YTMK, Türkiye'yi güvenli ve sürdürülebilir karayolu ulaştırması hedefine götürecek yolda öncü olmak, yayın ve etkinliklerle akademi, özel sektör ve kamu kuruluşlarının farklı deneyimlerinin paylaşılmasını teşvik etmek, karayolu ulaştırması ile ilgili her alanda ulusal ve uluslararası paydaşlar arasında bilgi akışına aracı olmak misyonuyla faaliyetlerini Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütüyor. ​


KGM_3585.JPG  
 
​​Büyült
KGM_3613.JPG  
 
​​Büyült
KGM_3636.JPG  
 
​​Büyült
KGM_3641.JPG  
 
​​Büyült
KGM_3735.JPG  
 
​​Büyült
KGM_3805.JPG  
 
​​Büyült