Duyuru Detayı'TÜRKİYE MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ'NÜN SAHİBİ: ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI

Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli kapsamında Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından verilen Türkiye Mükemmellik Ödülü'nün sahibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı oldu.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada, kamu yararı ve şeffaflığını ilke edinen Bakanlığın, bütünsel kalkınma hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmaların daha etkin, verimli, rekabet edebilir ve performans odaklı bir kamu yönetimine geçişinde kalitenin ölçülebilirliği ve kalite standartlarının yükseltilmesinin zorunluluk halini aldığı belirtildi.

Bakanlığımız, ulaştırma ve altyapı politikaları kapsamında verimlilik ve kalite hedeflerine ulaşabilmek adına yaptıklarını şu sözlerle ifade etti: “Yenilikçi bakış açısı ile vizyoner, sürdürülebilir sistemleri ile güçlü, kurumsal hafızaya sahip, değişimi yöneterek tüm paydaşlarına sürekli değer katan, performansı yüksek 'mükemmel idare' olma çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında dünya genelinde kullanılmakta olan birkaç modelden biri olan EFQM Mükemmellik Modeli çalışmalarının Bakanlığımız bünyesinde yürütülmesine karar verildi"

iç.jpg

Bakanlık düzeyinde ilk başvuru ile 5 yıldız alan ilk kamu kurumu olduklarını vurgulayan Bakanımız Adil Karaismailoğlu ise “Nihai hedefimiz, Bakanlığımızın sistemlerle yönetilen, değer zinciri yaklaşımını benimsemiş; tüm paydaşlarıyla kuvvetli bir iletişimi olan, güçlü, dinamik, yenilikçi ve vizyoner kurum kültürüne sahip, kendi ekosisteminin lideri bir kurum olarak yönetildiği konusundaki farkındalığın arttırılmasıdır. Bakanlık düzeyinde bu modeli kullanan ve mükemmellik ödül sürecini başlatan ilk kamu kurumu oldu. Bakanlığımız saha ziyaretleri sonrasında KalDer Değerlendiricilerince yapılan değerlendirmelere göre 5 yıldız aldı. Kurumumuz, Bakanlık düzeyinde ilk başvuruda 5 yıldız ödülüne sahip olan tek kamu kurumudur" dedi.