Önemli ve Global Projeler

Avrupa, Kafkasya ve Asya Ulaştırma Koridoru (TRACECA)


TRACECA, Karadeniz, Kafkasya ve Orta Asya'da İpek Yolunun yeniden canlandırılarak uluslararası ulaştırmayı geliştirmeyi hedefleyen hükümetlerarası bir program ve 1998 yılında Bakü Zirvesinde imzalanan, 12 ülke tarafından onaylanmış olan Çoktaraflı Temel Anlaşma (MLA) uyarınca oluşturulan bir Hükümetlerarası Komisyondur.

 

Üye ülkeler Avrupa Komisyonu, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Litvanya (gözlemci), Moldova, Romanya, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan, Ukrayna'dır.

 

TRACECA aynı zamanda çok modlu bölgesel bir ulaştırma ağı olarak, ekonomik ilişkileri, ticareti ve ulaştırma bağlantılarını geliştirmeyi amaçlamakta olup TRACECA Türkiye karayolları ağı 8.365 km'dir. Bu hatlar, Avrupa üzerinden Kapıkule'den giriş yaparak, yüksek standartlı Karadeniz sahil yolunu takip ederek Sarp sınır kapısına erişen ana hatta bağlantı sağlayan liman (İzmir, Bandırma, Mersin, Filyos) ve sınır kapılarına (Gürbulak, Türk Gözü, Kapıköy, Esendere) ulaşan güzergahlardır.


(www.traceca.org.tr)

​​