Duyuru Detayı

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI MEHMET CAHİT TURHAN 2018'İ DEĞERLENDİRDİ, 2019 HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, 6 Şubat Çarşamba günü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda, Bakanlığın 2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedeflerine ilişkin konuları aktarmak üzere ulaştırma muhabirleriyle bir araya geldi.

Bakan Yardımcıları Dr. Ömer Fatih SAYAN, Selim DURSUN, Enver İSKURT, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU ve bürokratların yanı sıra çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Bakan TURHAN, Karayollarında sadece 6 ili bölünmüş yol ile birbirine bağlayan Türkiye'den bugün 76 iline bölünmüş yol götüren bir ülke konumuna gelindiğini söyledi. TURHAN, yapılan bölünmüş yolların yakıt ve zaman tasarrufuna katkısının yıllık toplam 17 milyar 771 milyon liraya ulaştığını açıkladı.


2018 yılında, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle 185 km otoyolun tamamlandığını, 777 kilometrede ise çalışmaların devam ettiğini belirten TURHAN; son 16 yılda bin 560 kilometre çevre yolu yapıldığını da sözlerine ekledi.


Hizmete açılacak ve devam eden projelere ilişkin bilgi veren TURHAN, sözlerine şöyle sürdürdü: "426 kilometrelik İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü Projesi'nde toplam 312 kilometrelik kısmı tamamladık. Geriye kalan 114 kilometrelik kısmı da tamamlayıp, projenin tamamını hizmete açmayı planlıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu'nda ise toplam 175 kilometrelik kesimi trafiğe açtık. Önümüzdeki ay da Çatalca - Yassıören arasında kalan 15 kilometrelik kesimi trafiğe açarak özellikle İstanbul'un Avrupa tarafındaki trafiğini önemli ölçüde açacağız. Ankara'yı Aksaray - Nevşehir - Niğde üzerinden Akdeniz ve Güneydoğu'ya bağlayacağız. Ayrıca, bu yıl 205 kilometre bölünmüş yol, 317 km otoyol, 250 km tek yol, 932 km bitümlü sıcak karışım kaplama, 23 km uzunluğunda 92 adet köprü ve 25 km uzunluğunda 9 adet tüneli tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyoruz."

"Geçilmez denilen dağları geçtik" diyen TURHAN, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin projelendirme faaliyetlerini tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı'nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını, Kanal İstanbul Projesi'nde ise ihale aşamasına gelindiğini kaydetti.

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın da bu yıl içerisinde uygulamaya alınacağını açıklayan TURHAN, 'akıllı şehir' uygulamalarına devam edildiğini, bu projelerin 2019 yılında artırılacağını söyledi.

Türkiye'nin rekabet gücünün artırılmasına ve halkın hak ettiği refahı yaşamasına imkan verecek projelere öncelik verildiğini belirten TURHAN, "Demiryolunda, Karayolunda, Havayolunda, Denizcilikte, Haberleşme, Uzay ve Havacılık alanında yapacak daha çok işimiz var" dedi.