Duyuru Detayı

KARAYOLLARI KAR MÜCADELESİNE HAZIR

Karayolları Genel Müdürlüğü Akköprü Atölye Müdürlüğünde 20 Kasım günü düzenlenen      " Karla Mücadele ve Bakım Araçları Hizmete Alım Töreni" ne Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, bürokratlar ve Karayolları çalışanları katıldı. 2018 yılında alımı yapılan makinelerin ve ekipmanların tanıtıldığı törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TURHAN, karayollarının ulaştırma ağının ana omurgası olduğunu söyledi. Bakan TURHAN, son dönemde karayollarındaki hareketliliğin iki kat artmasına rağmen, yürütülen karayolları seferberliği ile bu yükün altında ezilmediklerini belirtti. Ülkemizdeki yolcu taşımacılığının yüzde 88'nin, yük taşımacılığının ise yüzde 90'ının karayolu ile yapıldığını ifade eden TURHAN, karayolunun diğer ulaşım yollarının tamamlayıcısı olduğunu ve bu nedenle yapılan yatırımlarda önemli bir yer tuttuğunu söyledi.  


Bakan TURHAN, konuşmasına şöyle devam etti: ''Can ve mal güvenliğini en üst düzeyde tutan, uluslararası standartlara uygun, yurdumuzun dört bir yanını kuşatan ulaşım şebekesine sahibiz. Yol yaparken, tekerlek dönsün, gün kurtulsun mantığı içinde hiç olmadık. Bir yandan ülkemizin her köşesine ulaşımı sağlayan devlet ve il yollarımızda fiziki ve geometrik standartları yükselttik. Diğer yandan akıllı ulaşım sistemlerini tesis ederek hizmet seviyesi ve trafik güvenliğini artırdık. Bunun yanında özel önem verdiğimiz otoyol ve bölünmüş yollardaki çalışmalarımızla ülkemizin ulusal ve uluslararası koridorlarını güçlendirdik. Neticede vatandaşımızın hayatı kolaylaştı, kazalar azaldı, seyahat mesafe ve süresi kısaldı. Kazanan insanımız oldu, ülkemiz oldu, istikbalimiz oldu" dedi.


TURHAN, bakım ve onarım hizmetlerinin yanı sıra yolların 7/24 açık tutulması, arama - kurtarma çalışmaları ve zorlu kış şartları ile mücadele hususlarında da güçlü bir makine parkına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Karayolları Genel Müdürlüğünün bu konuda zengin bir alt yapıya ve nitelikli kadrolara sahip olduğunu, değişen şartları, ihtiyaçları ve teknolojiyi dikkate alarak makine parkının her yıl güçlendirildiğini söyleyen TURHAN, "Makine parkımızda 5 bini hareketli, 12 bin 161 adet makine ve donanım bulunmaktadır. Bunların bin 47'sini bu yıl içinde makine parkımıza dâhil ettik. Son 3 yıldaki alımlarımızla, makine parkımızın yüzde 25'ini yenilemiş olduk. Makine parkımızın oluşumunda yerli imalata da özellikle dikkat ediyoruz. Nitekim bu seneki tedarikimizin yüzde 55'i yerli imalattır. Genel Müdürlüğümüz zorlu kış şartları için de tüm hazırlıklarını yapmış bulunuyor. Yurt genelinde 422 kar mücadele merkezimiz, 8 bin 778 adet makine ve ekipman, 400 bin ton tuz, 2 bin 800 ton buz çözücü, 382 bin ton agrega ve 12 bin 300 personelimizle kış mücadelesi yürüteceğiz. Elbette tüm bunların yanında sürücülere de çok büyük görevler düşüyor. Trafik kurallarına uymanın yanında kış aylarında araçlarda kış lastiği kullanmak can ve mal emniyetinin vazgeçilmezidir. Biz, yollarda yaşanması muhtemel acılar yerine mutlulukları paylaşmak istiyoruz' diye belirtti.


Törende konuşan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU,  2018 yılında üç proje kapsamında alım yaptıklarını belirterek satın alınan makineleri tanıttı. Alınan makinelerin ve ekipmanların; karla mücadele, yol bakım - onarım ve trafik güvenliği hizmetlerinde kullanılacağını ifade eden URALOĞLU, " Üç senelik programda ciddi bir makine parkı alımı yaparak makine parkımızı yenilemiş olduk. Bu sene yaptığımız makine parkı alımı da 251 milyon lira değerine sene sonu itibarıyla ulaşmış olacak ve bütün zamanların en büyük makine parkı alımını yapmış olacağız." şeklinde konuştu.

Beraberindeki heyet ile KGM Akköprü Tesisleri'nde bulunan makineleri inceleyen TURHAN, kar küreme aracını kullandı ve basın mensuplarına makineler hakkında bilgi verdi.