Duyuru Detayı

MERSİN'DE ÇAMTEPE, KARGIPINARI VE MEZARLIK-2 KAVŞAKLARI HİZMETE SUNULDU

Mersin'in şehir içinde, ilçeleriyle ve çevre illerle ulaşımında kolaylık sağlayacak Çamtepe, Kargıpınarı ve Mezarlık II Köprülü Kavşakları, 13 Haziran Çarşamba günü Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel COŞKUNYÜREK, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan ADİLOĞLU, milletvekilleri ve halkın katılımıyla açıldı.


 Törende konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, "Kentte sadece atar damarlara değil, kılcal damarlara da dokunuyoruz. Bugünkü köprülü kavşağımız da bunun en güzel örneği. Hem otoyol bağlantısını güçlendiriyoruz, hem de kırsal alana geçişlerimiz çok daha kolay ve rahat bir şekilde gerçekleşecek" dedi.


Mersin'in kuzeyden Akdeniz'e, doğudan batıya Akdeniz Sahil Yoluyla, hızlı trenle, otoyollarla açıldığını söyleyen Bakan ELVAN, Çamtepe kavşak noktasındaki sorunun muhteşem bir kavşakla giderildiğini belirtirken, Erdemli girişindeki Kargıpınarı Köprülü Kavşağı ile de trafiği rahatlatacak bir girişimde bulunduklarını sözlerine ekledi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel COŞKUNYÜREK, Mersin'in her daim önemli ticaret ve kültür şehri olduğunu söyledi. Bugüne kadar Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak Mersin'e yapılan yatırımların 6 milyar liraya ulaştığını belirten COŞKUNYÜREK, "açılan kavşaklarla Mersin'in önemli bir sorunu da çözüme kavuşmuş olacak" dedi.


Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan ADİLOĞLU ise Mersin'in stratejik konumunun geliştirilmesi ve gelişimin sürekliliğinin sağlanması için köprülü kavşaklarla trafiğin rahatlatılmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.  

Çamtepe Kavşağı'nın, Mersin-Tarsus bağlantısı da tesis edilerek, dört koldan hizmet verecek şekilde yenilendiğini belirten ADİLOĞLU, gişeler ile otoyol arasındaki Devlet Yolunun da 2x2 bölünmüş yol haline getirildiğini vurguladı.

Mezarlık 2 Kavşağı'nın ise Mersin'in kırsal kesimine ve yaylalarına ulaşım sağlayan Otoyol Bağlantı Yolu Ayrımı ile Mersin arasında yer aldığını hatırlatan ADİLOĞLU, "sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şehirde yaz aylarında yaylalara ulaşım sağlayan yollarda yaşanan yoğunluğun Mezarlık 1 ve Mezarlık 2 Kavşaklarının yapılmasıyla çözümlenmesi yoluna gidilmiştir. Mezarlık 2 Kavşağı Projesi kapsamında, 1,7 km'lik bölünmüş yolun Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı olarak yenilenmesi ile 105 m uzunluğunda 1 adet köprü tamamlanmıştır" dedi.

ADİLOĞLU, Mersin'i Antalya'ya bağlayan güzergâhın Kargıpınarı-Tömük arasındaki Kargıpınarı Kavşağı'nın da özellikle yaz aylarında ortaya çıkan kapasite yetersizliğinin ortadan kaldırılmasını amaçladığını proje ile yolun standartlarının yükseltilerek sürücülere güvenli ve konforlu trafik hizmeti sunulduğunu sözlerine ekledi.