Duyuru Detayı


SABUNCUBELİ TÜNELİ AÇILDI

İzmir ile Manisa arasında yer alan Sabuncubeli Geçidi'nde tünel konforuyla ulaşım sağlayacak Sabuncubeli Tüneli, 11 Haziran Pazartesi günü Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ve davetlilerin katılımıyla açıldı.


İzmir'in Türkiye'nin gözbebeği olduğunu söyleyen Başbakan Binali YILDIRIM, "İzmir'in refahı, Türkiye'nin refahıdır. Ege'nin mutluluğu Türkiye'nin mutluluğudur. Açılışını yaptığımız bu tüneller İzmir'e, Manisa'ya hatta İstanbul'a kadar olan bölgeye nefes aldıracak. Ege'nin insanlarına büyük kolaylık, rahatlık getirecek. İzmir-Manisa Yolunu günde 40 bin araç kullanıyor. Bu tünellerle beraber hem mesafe kısalacak, hem daha az yakıt yakılacak hem de daha az çevre kirliliği olacak" dedi.


Sabuncubeli Tüneli'nin, Evliya Çelebi'nin dört yüz yıl önce 'korkunç Sabuncubeli' dediği geçitte açıldığını belirten YILDIRIM, bir hayalin daha gerçeğe dönüştüğünü, bu büyük eseri bölgeye kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Canlı bağlantı ile 5 ayrı proje daha hizmete girdi

Başbakan Binali YILDIRIM, tünel açılışı ile beraber değişik yerlerde beş projenin açılışını daha canlı bağlantı ile gerçekleştirdi. Bu projeler arasında, Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki Adnan Menderes Havaalanı Farklı Seviyeli Kavşağı, Bergama Farklı Seviyeli Kavşağı ve Torbalı - Ödemiş - Kiraz Yolu'nun Torbalı ile İlkkurşun arasını kapsayan ilk 48,5 km'lik kesimi de yer alıyor.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN da törende yaptığı konuşmada, bugün açılan ve temeli atılan yatırımların toplam proje bedelinin 1 milyar 550 milyon TL olduğunu ve bunun 722 milyon TL'sinin Karayolları Genel Müdürlüğü çalışmalarına ait olduğunu belirtti. Bakan ARSLAN, Sabuncubeli Tüneli'nin Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde başlatıldığını da sözlerine ekleyerek, "tünel Egelilere, İzmirlilere, Manisalılara hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Törenin ardından Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ve Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL araba ile tüneli geçtikten sonra tüneller bölgesinde düzenlenen iftar organizasyonuna katıldı.

 4.070 m'lik çift tüpten oluşan Sabuncubeli Tüneli, D-565 Devlet Yolu'nun Manisa ile İzmir arasında kalan kesiminde, en yüksek noktası 580 m rakıma varan Sabuncubeli Geçidi'nde yer alıyor. Yeni Avusturya Yöntemi (NATM) ile inşa edilen tünelin giriş-çıkış portallarında bulunan kavşaklar ve bağlantı yolları ile beraber proje toplamda 6.600 m uzunluğa ulaşıyor. Tünelin giriş portalı Bornova'ya 9,4 km, çıkış portalı ise Manisa'nın Merkez ilçesine 12 km uzaklıkta.

Sabuncubeli Tüneli ile kışın buzlanmanın yoğun olduğu, eğimin yüzde 9,5'a ulaştığı, 14 adet düşük standartlı kurptan oluşan kesim ortadan kaldırılarak yol eğimi tünel içinde %1,5'e indirildi. Böylece bu kesimdeki karla mücadele ve yüksek bakım maliyetlerinin de önüne geçildi.

Ayrıca; Yıllık Ortalama Günlük Trafik (YOGT) miktarının 40 bine yaklaştığı Devlet Yolunun tünel konforuyla geçilmesi sağlanarak, İzmir ile Manisa arasındaki ulaşım 15 dakikaya indirildi.