Duyuru Detayı

TÜRKİYE'NİN EN UZUN ÇİFT TÜPLÜ TÜNELİ CANKURTARAN AÇILDI

Artvin'in Hopa ve Borçka ilçeleri arasında inşa edilen Cankurtaran Tüneli 1 Mart Cuma günü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, milletvekilleri ve vatandaşların katıldığı törenle ulaşıma açıldı.


Törende konuşan Bakan Ahmet ARSLAN, Karadeniz'i Doğu Anadolu Bölgesi'yle kestirme bir şekilde bağlayacak tüneli hizmete sunduklarını belirterek "Özellikle kış şartlarında burası geçit vermez hale geliyordu ve bu bölgeyi biz Cankurtaran Tüneli'yle geçit verir hale getiriyoruz" dedi. Yaklaşık 568 milyon TL'ye mal olan projenin, tünelin açılmasıyla senelik 100 milyon TL tasarruf sağlayacağını ve 5-6 yılda kendini kurtarır hale geleceğini söyledi.


Bakan ARSLAN, Kars, Artvin, Ardahan üzerinden tır trafiğinin de kolaylıkla Gürcistan'a gelebileceğini kaydederek, Cankurtaran Tüneli'nin bugün itibarıyla hizmete verilen Türkiye'nin en büyük çift tüp tüneli olduğunu vurguladı. ARSLAN, proje kapsamında 4 köprü, 2 viyadük, 3 tüneli açtıklarını, geriye kalan 2 viyadüğü de Haziran'da hizmete sunacaklarını sözlerine ekledi. Açıklamaların ardından Ahmet ARSLAN, Osman Aşkın BAK ve İsmail KARTAL makam aracı ile tünelden ilk geçişi yaptılar.


Cankurtaran Tüneli, Karadeniz'i Doğu Anadolu Bölgesi üzerinden İran'a bağlayan Rize-Artvin-Ardahan karayolunun Artvin'in Borçka ile Hopa ilçeleri arasındaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde yer alıyor. Girişi 200 m kotunda yer alan tünel, yüzde 4 eğimle devam ederek 400 m kotunda son buluyor.


Projenin hayata geçmesiyle 36 km'lik Hopa-Borçka arası 12 km kısalarak 24 km'ye düştü ve ağır kış koşullarının olumsuz etkisi giderildi.