Duyuru Detayı

BEYOĞLU-KASIMPAŞA TÜNELİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KATILIMI İLE AÇILDI

Beyoğlu-Kasımpaşa Tüneli; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan KAYA, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ile bürokratların ve vatandaşların katılımıyla 27 Ocak 2018 Cumartesi günü hizmete sunuldu.


Tünelin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, hedefin İstanbul'u dünyanın en yaygın ulaşım ağıyla donatmak olduğunu söyledi.  19 bin 900 km yolu 15 senede yaparak, 76 ili bölünmüş yollarla birbirine bağladıklarına, toplam tünel uzunluğunu da 433 km'ye ulaştırdıklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, "İnşallah 2023 hedeflerimize ulaşarak bu tabloyu çok daha iyi hale getireceğiz" dedi.


Başbakan Binali YILDIRIM da tünellerin hizmete girmesiyle Şişhane'den gelen trafiğin Aynalıkavak üzerinden geçmeden, doğrudan bu tüneller vasıtasıyla 1. Çevre Yolu ve 2. Çevre Yoluna katılmış olacağını belirtti. Bugün günlük 4 bin olan trafik miktarının on kat artacağını söyleyen YILDIRIM, tünellerin İstanbul'un bu bölgedeki trafiğine önemli rahatlama sağlayacağını da sözlerine ekledi.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise İstanbul'un ve Türkiye'nin ulaşımda gelişimi için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Bakan ARSLAN, açılışı gerçekleştirilen tünelin maliyetinin 610 milyon TL, Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma ve altyapı için harcadığı paranın ise 110 milyon TL olduğunu bildirdi.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokole göre deplasman ve kamulaştırma işleri Büyükşehir Belediyesince yapılan Beyoğlu – Kasımpaşa Tüneli kapsamında 1316 m ve 1234 m'lik çift tüplü tünel, 3817 m bağlantı yolu ve 140 m aç-kapa tünel yer alıyor.

Tünel, 1. Çevre Yolu ile Kasımpaşa ve Karaköy kesimine ve devamındaki bölgelere ulaşımda yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla ulaşımda dar boğaz oluşturan Sütlüce ile Kasımpaşa arasında inşa edildi. Böylece, Haliç kıyısından geçilmesi mümkün olmayan bu kesimde bulunan Aynalıkavak Kasrı, tarihi yapılar ve tarihi mezarlıklar ile tarihi Askeri Hastane gibi yapıların da korunması sağlandı. Tünelin açılması ile birlikte başta Taksim bağlantısı olmak üzere, bu bölgeden 1. Çevre Yoluna gidecek ve gelecek araçların ulaşım süreleri de kısaldı.