Duyuru Detayı

ANKARA-NİĞDE OTOYOLU İÇİN İLK KAZMA VURULDU

Ankara-Niğde Otoyolu'nun temeli 2 Şubat 2018 Cuma günü düzenlenen törenle atıldı. Törene, Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, çok sayıda milletvekili, bürokrat ve vatandaşlar katıldı.


Ankara-Niğde Otoyolu temel atma töreninde konuşan Başbakan YILDIRIM, "Bu yol projesiyle Ankara-Niğde arası 4 saatten 2 saate düşecek böylece yılda 200 milyon TL cebimizde kalacak" dedi. 2019'un sonunda Ankara-Niğde Otoyolu'nun hizmete gireceğini belirten YILDIRIM, "Yolun ana uzunluğu 277 kilometre, 55 kilometre de bağlantıları tutuyor. Toplam 332 kilometre bir uzunluğa ulaşıyor" dedi.


Bakan ARSLAN ise konuşmasında, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinden başlayan projenin, Niğde Gölcük Kavşağı'nda tamamlanarak mevcut otoyola bağlandığını belirtti. Projenin teknik özellikleri hakkında da bilgi veren ARSLAN "Ankara-Niğde Otoyolu'nun, Ankara ile Ahiboz arasındaki 30 kilometrelik kesimi 2x4 şeritli, Ahiboz-Gölcük arasındaki 247 kilometrelik kesimi 2x3 şeritli, bağlantı yolları ise 2x2 şeritli olacak. Proje bünyesinde 4 bin 595 metrelik 5 viyadük, bin 400 metrelik 28 köprü, 6 bin 800 metrelik 114 alt geçit, 27 bin metrelik 386 menfez, 5 servis ve park alanı, 2 bakım alanı ve 14 ücret toplama sistemi bulunacak "dedi.


Ankara-Niğde Otoyolu ile çoğunlukla ağır vasıta trafiğine hizmet eden yolda trafik güvenliğiyle can ve mal emniyetinin sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması, bölge turizm ve sanayisinin gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor. Yatırım maliyeti 4 milyar lira olan Ankara-Niğde Otoyolu'nun tamamlanmasıyla, ülkenin gelişimi ve kalkınmasına bağlı olarak her geçen gün artan trafik hacmi rahatlatılacak, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan, uluslararası öneme sahip ulaşım ağı hizmete sunulmuş olacak.