Duyuru Detayı

7. ULUSAL ASFALT SEMPOZYUMU VE SERGİSİ DÜZENLENDİ

7. Ulusal Asfalt Sempozyumu ve Sergisi; Karayolları Genel Müdürlüğü, Yollar Türk Milli Komitesi ve Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneğinin işbirliğiyle 29-30 Kasım arasında Ankara Sheraton Otel'de yapıldı. Açılış törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel COŞKUNYÜREK, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Karayolları Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Bölge Müdürleri, ASMÜD Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk ÖZCAN ile Kamu ve Özel Sektör Temsilcileri katıldı.


Sempozyumun açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel COŞKUNYÜREK, Karayollarına 2003'ten itibaren 227,4 milyar lira yatırım yapıldığını anımsatarak, bölünmüş yolda 26 bin kilometreye yaklaşıldığını aktardı. COŞKUNYÜREK, "Karayollarımızda ortalama hızımızı saatte 40 kilometreden 80 kilometreye çıkardık. Zamandan kazandık. Yollarımızda yüzde 3 kısalma gerçekleşti. Hem zamandan hem yakıttan hem de bakım maliyetlerinden tasarruf ettik" dedi.


COŞKUNYÜREK, yol yapımındaki gelişmiş teknolojileri kullanımıyla vatandaşların karayolu ulaşımındaki beklentilerinin en üst noktaya yükseldiğine dikkat çekerek, Ar-Ge çalışmalarıyla daha ileri seviyelere taşınması gerektiğinin altını çizdi. Yol üstyapılarının teşkilinde, farklı iklim, arazi ve çevreye duyarlı, yapım ve bakım maliyeti düşük asfalt imalatlarının gerçekleştirilmesinin önemine değinen COŞKUNYÜREK, bu amaç için gerçekleştirilen en güzel etkinliklerden biri olan 7. Ulusal Asfalt Sempozyumu'nun hedeflere ulaşmada daha çok ivme kazandıracağına inandığını söyledi.


Karayolları Genel Müdürü ve Yollar Türk Milli Komitesi Başkanı İsmail KARTAL ise Türkiye'nin, Almanya'nın ardından Avrupa'nın ikinci büyük asfalt üreticisi olduğunu söyledi. KARTAL "Asfalt üretimi ve uygulaması yapan yüklenici, malzeme ve makine tedarikçisi firma sayısı 250'yi aşmış, asfalt üretiminde kullanılan plent sayısı da yaklaşık 750'ye ulaşmıştır. Bilindiği gibi, asfalt ve bitüm endüstrisi, asfaltın çevreye etkileri üzerinde uzun yıllardır çalışmalarını sürdürmektedir. Asfaltın yeniden kullanımı ve geri dönüşümü konusuna hız verilmiştir" dedi.


Karayolları Genel Müdürlüğünün Ar-Ge faaliyetlerini büyümenin ana ekseni olarak gördüğünü belirten KARTAL, 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla 48 adet Ar-Ge projesi üzerinde çalışmaların sürdüğüne dikkat çekerek "Bu projelerden 35 tanesi tamamlanmış olup, proje sonuçları üzerinde performans ve izleme faaliyetleri devam etmekte; 13 adet proje ise halen yürütülmektedir" dedi.

"Sürdürülebilir üstyapılar için asfalt" temalı etkinlikte, iki gün süresince kamu, üniversite ve özel sektör temsilcileri, panellerde asfaltla ilgili gelişmeleri ve uygulamaları paylaştı.