Duyuru Detayı

KEMALİYE DUTLUCA YOLU'NUN TEMELİ ATILDI

Kemaliye-Dutluca Yolu'nun temeli 4 Kasım Cumartesi günü; Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, milletvekilleri ve vatandaşların katıldığı törende atıldı.


Törende konuşan Başbakan YILDIRIM yolun tamamlanmasının ardından, Kemaliye Tüneli'nden giren vatandaşların güzergâh üzerindeki tünel ve köprülerden geçerek, Dutluca'ya ulaşacağını, virajlardan kurtulacağını aktardı. YILDIRIM, "Dutluca'dan sonra feraha çıkıyorsunuz. Ondan sonra artık Arapgir, Malatya, Diyarbakır, Suriye'ye kadar gidiyor. Karadeniz ile Güneydoğu'yu hatta Suriye ve Arap Yarımadasına kadar birbirine bağlıyor. Yani kuzey ve güney koridoru. Bu yol açıldığında artık Karadeniz'den Erzincan'dan Erzurum'dan, Sivas'tan, Gümüşhane'den güneye gidecek trafik Kemaliye üzerinden geçecek. Kemaliye gibi tarihin, kültürün beşiği bu güzel tabiatı, bu güzel memleketi görüp buralarda duracaklar, buralarda vakit geçirecekler" diye konuştu. YILDIRIM konuşmasında, yolun 29 Ekim 2019'da biteceğini müjdeledi.


Bölge için öneme sahip olan yolun temelini atmanın gururunu yaşadıklarını söylen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise konuşmasında; "Amaç sizlerin hayatını kolaylaştırmak, sizin yaşam konforunuzu arttırmaktır. Biz Başbakanımızla sizin hizmetlerinizi bir bir görürken, bu ülkeyi erişir, ulaşır hale getirirken hiç şüpheniz olmasın ki, insanımızın yaşam konforunu arttırıyoruz" dedi.


22 km uzunluğunda, beton yol olarak inşa edilecek projede; 1.680 m'lik Yakaköy, 2.922 m'lik Kemaliye, 1.539 m'lik Toybelen, 2.995 m'lik Kozlupınar, 2.450 m'lik Yeşilyurt, 1.988 m'lik Vali Recep Yazıcıoğlu ve 2.734 m'lik Dutluca Tünelleri olmak üzere toplam uzunluğu 16.308 m olan 7 adet tek tüp tünel ve 500 m'lik 2 adet teknolojik köprü yer alıyor.