Duyuru Detayı

KARAKURT-ERZURUM 2. KISIM YOLU'NDA YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Karakurt-Erzurum 2. Kısım Yolu'nda yapım çalışmaları, 27 Ekim Cuma günü düzenlenen temel atma töreni ile başladı. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan ADİLOĞLU'nun yanı sıra milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.


Sarıkamış Maksutçuk Mevkiinde düzenlenen törende konuşan Bakan ARSLAN, Kars-Erzurum arasındaki bölünmüş yol ağında, Karakurt Barajı nedeniyle su altında kalacak olan yoldan kaynaklanan 46 kilometrelik eksik bir halka olduğunu söyledi. Projenin Kars tarafında kalan 23 kilometrelik kısmının ilk etabında yaklaşık yüzde 80 ilerleme sağlandığını belirten Bakan ARSLAN, 16,5 kilometrelik ikinci etabın da çalışmalarına başlandığını ifade etti. Toplam 23 kilometrelik iki etabın yaklaşık 339 milyon TL olduğunu hatırlatan ARSLAN, Erzurum tarafındaki 23 kilometrelik kesimin de ihalesinin yapılarak çalışmalara başlandığı sözlerine ekledi.


Bölünmüş yol haline getirilecek güzergâhın sıcak asfalt yapılacağını söyleyen ARSLAN, "proje kapsamında 315 metrelik 46,5 metre yüksekliği olan Şehit Halil Viyadüğü, 58 metre yüksekliği olan 255 metre uzunluğunda Kazantaş Viyadüğü ve 3'üncü bir viyadük olarak da 24 metre yüksekliğinde 125 metre boyunda Taşlıgüney 1 Viyadüğü var. Bir viyadüğümüz var ki yüksekliği 117 metre, uzunluğu 569 metre. Dolayısıyla bu güzergâhta 4 tane, bin 264 metre toplam uzunluğu olan viyadüğümüz var" şeklinde konuştu.

Törende konuşan Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan ADİLOĞLU ise; Karakurt - Erzurum İl Sınırı II. Kısım Yolu'nun yapılmasıyla Karakurt Baraj Havzasında kalacak kesimin yeniden inşa edilerek, bölgede bölünmüş yol standardında kesintisiz ulaşımın sağlanmasını amaçladıklarını söyledi. 2x2 şeritli Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı bölünmüş yol projesinin tamamlanarak hizmete açılmasıyla, bölgede ticaret hacminin artacağını belirten ADİLOĞLU, Sarıkamış'ın bu güzergâh üzerinde bulunan köylerinin İl ve İlçe merkezlerine daha güvenli ve konforlu bir yolla bağlanacağını sözlerine ekledi.