Duyuru Detayı

Afyonkarahisar'da Toplu Açılış Töreni Yapıldı

Afyonkarahisar'da yapımı tamamlanan karayolu projeleri düzenlenen törenle bölge halkının ve yol kullanıcılarının hizmetine sunuldu. 8 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen törene Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ile milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.   


Afyon-Emirdağ Yolu üzerinde yer alan İscehisar Köprülü Kavşağı, Uşak-Afyon Yolu'nda Karahisar Tüneli ve Bağlantı Yolları ile Karahisar Köprülü Kavşağı, Afyon-Emirdağ Yolu'nda Dörtyol Köprülü Kavşağı inşa edilirken, Emirdağ-Çifteler Yolu'nun 54 ila 80 km'leri arasında kalan 26 km'lik kesim 2x2 şeritli bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol haline getirildi. Sivrihisar-Emirdağ Ayrımı Yolu'nun üstyapı standardı da bitümlü sıcak karışım kaplamalı hizmet verecek şekilde yenilendi.


Törende konuşan Başbakan YILDIRIM, Afyonkarahisar'da 2003'te 54 km olan bölünmüş yolu 507 km'ye çıkardıklarını belirtti. Açılışı yapılan projelere değinen YILDIRIM, İscehisar'ın mermerin başkenti olduğunu, ilçedeki ağır araç trafiği nedeniyle yaşanan kazaların önüne geçmek için yapılan kavşağın bir yıl içinde tamamlandığını söyledi. YILDIRIM, özellikle bayramlarda yaşanan trafik yoğunluğunun transit trafiğin şehir içi trafiğinden ayrılmasıyla, ışıklarda beklemenin ortadan kalkmasıyla rahatladığını belirterek, "Yapanların eline sağlık, Allah razı olsun" dedi.


Afyonkarahisar-İzmir yoluna giderken her biri birer kilometre olan iki tünelin de yalnızca 6 ayda inşa edildiğini vurgulayan YILDIRIM, Emirdağ yol ayrımında yapılan köprülü kavşakla birlikte 3 kavşak ve 2 tünelin toplu açılışının yapıldığının altını çizdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN da konuşmasında Afyonkarahisar'ın birçok ilin kavşak noktası olduğunu söyledi. Kentte başlattıkları projeleri hızla bitirebilmek için olağanüstü gayret gösterdiklerini belirten ARSLAN, "Karayolları Genel Müdürümüz İsmail Bey başta olmak üzere ekibiyle birlikte olağanüstü bir gayret sarf ediyorlar. Mühendisinden teknikerine, teknisyenine, işçisine kadar herkesin alın teri, emeği var. Onlara ülkemin insanı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Afyonkarahisarlılar bilmeli ki; sizin talimatlarınız çerçevesinde projelerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. Diğer projeleri de bir an önce bitirmek, hizmete sunmak adına gecemizi, gündüzümüze katmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan ARSLAN, Afyonkarahisar'a bağlı Erkmen beldesinde de bir kavşak yapılması için çalışmaların başladığını, yakında hizmete sunulacağını da sözlerine ekledi.