Duyuru Detayı

YENİ ZİGANA TÜNELİ'NİN TEMELİ ATILDI

14,5 km'ye yaklaşan uzunluğuyla, tamamladığında Türkiye'nin ve Avrupa'nın en uzunu olacak Yeni Zigana Tüneli için 17 Mart Cuma günü yapılan temel atma töreni, Başbakan Binali YILDIRIM, Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Maliye Bakanı Naci AĞBAL, Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ile vatandaşların yoğun katılımı eşliğinde gerçekleştirildi.


Başbakan Binali YILDIRIM, "Zigana Tüneli, tarihi İpek Yolu'nun en önemli noktası. Tünel inşa edilince Trabzon'dan Gümüşhane'ye, Bayburt'a, oradan Erzurum Aşkale'ye, Gümüşhane'den Erzincan'a yol kısalacak, daha güvenli hale gelecek ve insanlarımız rahat, konforlu şekilde seyahat edecek" dedi.


Yeni Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu'nun 44. km'sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlıyor. 67. km'de yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu'na köprülü kavşak ile bağlanıyor.


Proje bünyesinde sol tüpü 14.448 m, sağ tüpü 14.481 m uzunluğunda olmak üzere çift tüp tünel ve tünel çıkışında 1 adet farklı seviyeli kavşak yer almakta.


Projenin tamamlanarak hizmete açılmasıyla, Zigana'nın zirvesinde 2010 m olan ve 1. tünelde 1825 m'ye indirilen kot, 600 m daha aşağı çekilerek 1210 m'ye inecek; böylece, genellikle kış şartlarında kesintiye uğrayan trafik rahatlayacak, mevcut güzergâhın geometrisinin iyileştirilip 8 km kısaltılmasıyla sürücülere daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkanı sağlanacak. 

Trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki merkezlere ve limana sorunsuz akışını sağlayacak olan proje, yurtiçi karayolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunacak.​