Duyuru Detayı

İSTANBUL - BURSA - İZMİR OTOYOLU'NUN GEMLİK - BURSA KESİMİ HİZMETE AÇILDI

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun Gemlik-Bursa Kesimi 12 Mart Pazar günü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Bursa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Yalova Valisi Tuğba YILMAZ ve Bursa halkının katılımı ile açıldı.

Başbakan Binali YILDIRIM, "Çarşamba günü aynı otoyolun 26 kilometrelik Mustafa Kemalpaşa-İzmir kısmını açmıştık. Daha önce Osmangazi Köprüsü ile Gemlik arasını açmıştık. Bu açılışla birlikte otoyolun 100 kilometrelik kısmını tamamlamış oluyoruz" dedi.

Bursa-İstanbul ulaşımının bir saat sürmeyeceğini söyleyen YILDIRIM, otoyolun tamamı bittiğinde Bursa-İzmir arasının iki saatte, İstanbul-İzmir arasının da üç saatin altında geçileceğini belirtti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise Türkiye'nin her yerini ulaşılır, erişilir yapmak için çabaladıklarını, bundan sonra da pek çok projenin tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi.

İçerisinde önemli mühendislik eserleri, tüneller ve köprüler bulunan 25 km'lik Gemlik-Bursa kesiminin açılmasıyla İstanbul'dan Bursa'ya kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu.

Kapasitesinin üzerinde trafik yüküne sahip olan Bursa-Yalova Devlet Yolu'nu kullanarak İstanbul'dan güneye geçecek transit trafik, İstanbul – Bursa - İzmir Otoyolu'nu kullanarak mevcut Bursa Çevre Otoyolu'na, İstanbul yönünden gelen araç geçişleri de otoyola aktarılarak, Bursa kuzey girişindeki trafikte rahatlama sağlandı.

Gemlik – Bursa arası, mevcut Devlet Yolu ile yaklaşık 30 dakikada geçilirken, 25 km'lik otoyol kesiminin trafiğe açılması ile seyahat süresi 10 dakikaya indi. Ayrıca; Bursa-Yalova Devlet Yolu'nun zorlu geçiş bölgesi olan Dürdane Mevkii, kuzeydoğusunda inşa edilen 1.250 m uzunluğundaki Selçukgazi Tüneli ile geçilirken, özellikle kış aylarında sürücülerin yaşadığı olumsuzluklar ortadan kaldırıldı.​