Duyuru Detayı

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ VE MALKARA-ÇANAKKALE OTOYOLU'NUN TEMELİ ATILDI

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu'nun temeli Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü olan 18 Mart Cumartesi günü atıldı. Başbakan Binali YILDIRIM, Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In KANG, Karayolları Genel Müdür İsmail KARTAL başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katıldığı tören, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, beraberinde Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan KAYA, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ ile katıldığı 18 Mart Stadyumu'nda Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninin ardından, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temel atma tören alanına canlı bağlandı.  


ERDOĞAN, Çanakkale Boğazı'nın üstüne hem ecdada hem gelecek nesillere yakışır bir köprü yapacaklarını söyledi. Köprünün Çanakkale şehri için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geldiğini ifade eden ERDOĞAN, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün dünyanın bir numarası olacağını belirtti. ERDOĞAN, projede emeği geçenlere, Koreli ve Türk firmalara teşekkür ederek, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale otoyolu temel atma töreninin hayırlı olmasını diledi.


Başbakan Binali YILDIRIM yaptığı konuşmada "Türkiye'ye yakışan büyük bir eserin, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temelini atıyoruz. Cumhuriyetimizin en büyük projelerinden birisinin temel atma töreninin 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde gerçekleşmesi ayrı bir anlam ifade ediyor. Adeta geçmişten geleceğe bir köprü kuruyoruz. Bugün Avrupa'yı Asya'yla 6. kez birleştiriyoruz. Çanakkale Boğazı'nın altın gerdanlığı hayırlı uğurlu olsun. Çanakkale'den dünyaya güçlü büyük Türkiye gerçeğini haykırıyoruz" dedi.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN da konuşmasında; Çanakkale Zaferi'nin kutlandığı bugünde,  sadece bakan olarak değil, bakanlıktaki 100 bin kişi adına şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla yâd ettiğini söyleyerek, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sadece Çanakkale'nin değil, ülkemizin 81 ilinde insanımızın hayatını kolaylaştırmak adına bütün projeleri, tek tek hayata geçireceğiz. Çalışma arkadaşlarım adına sizlere bunun sözünü veriyorum. 1915 Çanakkale Köprümüz Çanakkale'ye, ülkemize, bölgemize ve insanımıza hayırlı, uğurlu olsun." dedi.


Törende ayrıca, köprünün koordinatlarını belirleyen nirengi noktası temeline Başbakan YILDIRIM tarafından 'tarih tüpü' bırakıldı. Tarih tüpünde, "2017 yılının 18 Mart Cumartesi Günü Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın TC Cumhurbaşkanı, Binali YILDIRIM'ın TC Başbakanı, Ahmet ARSLAN'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Orhan TAVLI'nın Çanakkale Valisi, Suat Hayri AKA'nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı, İsmail KARTAL'ın Karayolları Genel Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, Daelim-Limak-SK Eamp;C-Yapı Merkezi Türk-Kore Ortak Girişimi tarafından inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi temel atma töreninde bu olayı belgelemek için hazırlanan iş bu belge geleneksel tarih tüpüne konularak, nirengi noktası betonunun içine yerleştirilmiştir. Ülkemize ve Çanakkaleliler'e hayırlı olsun. Barışa adandı." denildi.


Yapım çalışmalarına başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü,  2023 yılı hedefleri arasında yer alan otoyol projelerinden Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Otoyolu kapsamında, İstanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasında Kuzey Ege'ye bağlayacak.


Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) Projesi güzergâhı, mevcut O-3 (TEM) İstanbul – Edirne Otoyolu'nun Kınalı-1 Kavşağı bölgesinden başlıyor. Marmara Ereğlisi ve Çorlu yerleşimlerinin arasından geçerek batıya doğru ilerleyen güzergâh, Tekirdağ il merkezinin kuzeyinden devam ederek, Malkara'nın güneyinden, Şarköy'ün kuzeyinden geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe'nin doğusundan Gelibolu Yarımadası'na ulaşıyor. Bolayır ve Gelibolu'nun kuzeyinden geçerek Çanakkale Boğazı'na ulaşan güzergah, Sütlüce-Şekerkaya arasında yapılacak 2023 m orta açıklıklı, 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazı geçecek.


Otoyol projesinin tamamlanarak hayata geçirilmesiyle,

• Avrupa ve Trakya üzerinden, Ege ve İç Anadolu'nun batısına, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgelerine yönelecek karayolu trafiği için İstanbul Boğazı Geçişine yeni bir alternatif oluşturulacak.

• Ülkemizin önemli hizmet, sanayi ve turizm sektörlerine ilişkin kuruluşların yoğun olarak yer aldığı, önemli nüfus barındıran Trakya ve Batı Anadolu Bölgesinde sosyal ve ekonomik ilerlemeye ivme kazandırılacak.

• Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'na Balıkesir civarında bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak ve turizm sektöründe gelişme sağlanacak.

• Mevcut İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale Yolu çoğunlukla yerleşim alanları ve sahilden devam etmekte olup, otoyolun hizmete girmesiyle taşıt işletme maliyetleri ve yolculuk süresi açısından kazanımlar sağlanacak.