Duyuru Detayı

KARAYOLLARI, MAKİNE PARKINI 804 YENİ ARAÇLA GÜÇLENDİRDİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları makine parkına katılan araçları incelemek üzere 30 Kasım 2016 tarihinde Karayolları Akköprü Atölye Müdürlüğünü ziyaret etti. Bakan ARSLAN'A ziyaretinde Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Genel Müdür Yardımcıları Uğur Kenan ADİLOĞLU, Laçin AKÇAY, Mehmet TUTAŞ ile Karayolları yetkilileri ve sendika temsilcileri eşlik etti.

DSC_0150.JPG 

Genel Müdür İsmail KARTAL, makine parkına katılan yeni araçların alınmasındaki yardım ve desteklerinden dolayı Bakan Ahmet ARSLAN'a teşekkür ederken, son yıllardaki en kapsamlı araç alımının gerçekleştiğini söyledi. Bölünmüş yolların yapılmasıyla ihtiyaçların da değiştiğini belirten KARTAL, 28 farklı çeşitte 804 makine ve ekipmanı tanıtarak, teknik özellikleri ile ilgili bilgiler verdi.

DSC_9961.JPG 

Bakan ARSLAN, karla mücadelede kullanılmak üzere 60 adet alınan, ön ve yan bıçağı ile iki şeritte birden karı küreyebilen ve damperindeki tuz serpici ile yolu tuzlayabilen, 6 tekerleği de tahrikli kamyonu kullanarak, Atölye Müdürlüğü sahasında test etti.

DSC_9948.JPG 

Törende konuşan Genel Müdür Yardımcısı Laçin AKÇAY, Karayolları Teşkilatının tarihinde kilometre taşı niteliğindeki bazı ana konuları paylaştı. ABD ile 1948'de yapılan anlaşma sonrasında yol yapımında kazma kürek yerine iş makinalarının kullanılmaya başlanması ile eğitim çalışmalarının başladığını söyleyen AKÇAY, Atölye Müdürlüğü Eğitim Merkezi'nde Karayollarında göreve başlayan Makina Mühendisleri ve teknikerlere ortalama 5 ay süreli Makine Temel Kursu verildiğini belirtti.

DSC_0033.JPG 

Teşkilata alınan makinalar ile ilgili; sürücü ve operatörlere kullanma ve bakım kursu, atölye personeline Tamir ve Bakım Kursları da verildiğini aktaran AKÇAY, Atölye Müdürlüğü bünyesinde yapılan ve yapılmakta olan makinaları anlattı. Bu makinalar arasında 1950 yılında imal edilen kırıcılar, 1957 yılında imal edilen keçi ayağı silindir, 1961 yılında imal edilen konkasör, 1964 yılında imal edilen bakım greyderi, 1982 yılında imal edilen tartım sistemli asfalt plenti, 1982-2015 arasında imal edilen kar bıçağı, tuz serici vb., 2015 yılında imal edilen ilk kar rotatifi ve imalatına devam edilen ikinci kar rotatifi yer alıyor.

ATÖLYE MÜDÜRLÜĞÜ (21).JPG 

AKÇAY, Karayollarının seri üretimin yanında kuruluşundan bu yana, zaman zaman kurumun ihtiyacı olan ve Türkiye'de yapılmayan birçok makinanın da ilklerini yapan Ar-Ge Merkezi gibi çalıştığını söyledi.

​AKÇAY ayrıca, şu an itibarıyla Karayolları makine parkında makine ve ekipman cins bazında 4.789 hareketli makine, 2.016 sabit makine ve 3.867 ekipman olmak üzere toplam 10.672 aracın yer aldığını, bunların % 43'ünün 16 yaş ve üstü ekonomik ömrünü dolduran araçlar olduğunu belirtti.

Karayolları makine parkına katılan, ağırlıklı olarak karla mücadele ve bakım makinelerinden oluşan, bedeli 146 milyon 379 bin 197 TL olan 804 makine ve ekipmanın cinsleri şunlar:

 • ​   Damperli Ön, Yan Bıçaklı ve Tuz Serpicili Kamyon
 •    Rotatif Kar Savurma Aracı
 •    Lastik Tekerlekli Yükleyici
 •    Ekskavatör
 •    Kanal Kazıcı ve Yükleyici
 •    Greyder
 •    Kendi Yürür Mıcır Serici
 •    Kamyon Üstü Asfalt Distribütörü
 •    Asfalt Plenti
 •    Vibrasyonlu Kombine Silindir
 •    Çekici Kamyon
 •    Nakliye Treyleri
 • ATÖLYE MÜDÜRLÜĞÜ (5).JPG