Duyuru Detayı

ILGAZ 15 TEMMUZ İSTİKLAL TÜNELİ AÇILDI

          Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli, 26 Aralık 2016 Pazartesi günü Başbakan Binali YILDIRIM, Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ, Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşların katılımı ile hizmete sunuldu.

DSC_2534.JPG 

          Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, törene video konferans ile İstanbul'dan katıldı. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'nin hayırlı olmasını dileyen ERDOĞAN, sürücülerin korkulu rüyası olan Ilgaz'ın bu tünelle 8 dakikada geçileceğini ifade ederek, emeği geçen herkesi tebrik etti. ERDOĞAN, 718 milyon TL yatırım bedeli olan tünelin proje açılışlarının şu anki son halkası olduğunu da sözlerine ekledi.

DSC_2522.JPG 

          Başbakan Binali YILDIRIM, "Projenin hayata geçirilmesiyle 8 milyon litre yakıttan, 346 bin saat zamandan tasarruf sağlayacağız. Böylece memleketin ekonomisine yılda 40 milyon lira katkı sağlayacağız" dedi.

          YILDIRIM, temelini 9 Kasım 2012'de karlı bir günde attıkları tünelin açılışını da yine bolluk ve bereket dolu bir günde yaptıklarını söyleyerek, 139 yıllık bir hayali gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi. Tünelin, 15 Temmuz şehitlerinin hatırasını yaşatacağını ifade eden YILDIRIM, tüneli açmaktan büyük bahtiyarlık duyduklarını dile getirdi.

          Dönemin Karayolları Genel Müdürü Cahit TURHAN ve ekibi ile tünel projesinde yoğun bir çalışma başlattıklarını belirten YILDIRIM, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'ın takibi ile bugün projenin açıldığını söyleyerek, "Taş üstüne taş koyan emeği olan herkesten Allah razı olsun. Bu tünelle birlikte Kastamonu ve Çankırı ekonomisi canlanacak" dedi.

          Ilgaz Dağı Tünelli Geçişi;  Kastamonu Diphan Mevkii Bostan Köyü'nden sola ayrılarak, Baldıran Mevkiine kadar 2,9 km vadi içinden devam ediyor, 5488 ve 5480 metre çift tüplü Ilgaz Tüneli ile Ilgaz Dağı geçilerek, tünel çıkışında Kadın çayırından 3,1 km sonra Yenice Köyü'nde mevcut güzergâha bağlanıyor.

DSC_2624.JPG 

          Ilgaz Dağı Tünelli Geçişi Projesi, Kastamonu-Çankırı Yolu'nun ulaşım standardını yükselterek, Kastamonu ve Sinop gibi Orta Karadeniz Bölgesi'nin sahil kesiminde yer alan merkezlerin iç kesimlerle olan bağlantısını ve aynı bölgede yer alan Kuzey TETEK Hattına ulaşımı da rahatlattı.

          Ilgaz Dağı'nın tünelle geçilmesi ile; kış aylarında sürücülerin korkulu rüyası olan Ilgaz Dağı Geçişinde rahat ve güvenli bir ulaşımla sürücülere seyahat imkanı sağlandı. Mevcut şartlarda 34 dakika süren 17 km'lik Ilgaz Dağı Geçişi, 5,6 km kısalarak 8 dakikada geçiliyor.

          2,5 saat süren Kastamonu-Çankırı kesimi, sathi kaplama bölünmüş yol haline geldikten sonra yarım saat kısalmıştı, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'nin devreye girmesiyle yarım saat daha kısalarak 1,5 saate indi.

HSN_2827.JPG