Duyuru Detayı

SOMA ÇEVRE YOLU HİZMETE SUNULDU

         Soma Çevre Yolu 24 Aralık 2016 Cumartesi günü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, milletvekilleri ve vatandaşların katılımıyla açıldı.

DSC_2040.jpg 

         Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Soma'nın Ege, Akdeniz ve Çanakkale bağlantısı anlamında önemli olduğunu belirterek, "Soma'nın şehir içindeki trafiğini rahatlatmak, çevre yolu kazandırmak çok önemliydi. Ağır vasıta trafiğinin ilçenin dışına çıkarılması, tozdan topraktan kurtarılmasını sağlayacak. Bu yol aynı zamanda bölgenin ekonomisinin, ticaretinin büyümesini sağlayacak. Akdeniz'e, Kuzey Marmara'ya bağlantısı olacak ve Çandarlı Limanı'na bağlayacak önemli bir projedir" dedi.

         Soma Çevre Yolu için 75 Milyon TL harcandığını söyleyen Bakan ARSLAN, insanların yaşam kalitesinin artmasının önemli olduğunu ifade etti.

         Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, 10,5 kilometrelik Soma Çevre Yolu'nun 8,6 kilometresinin hizmete açıldığını belirterek, kalan kısmın da 2017 yılı içinde tamamlanacağını açıkladı. KARTAL, yolun Akhisar girişinden başlayıp, Bergama yoluna bağlandığını belirterek, 2017 yılında bölgenin tamamen ağır taşıt trafiğinden arındırılacağını dile getirdi.

DSC_1992.JPG 

          Soma Çevre Yolu'nun da içinde bulunduğu Bergama-Soma-Akhisar güzergâhı, İzmir-Aliağa-Çandarlı Liman Otoyolu'nu İzmir-İstanbul Otoyolu'na bağlayan en kısa güzergâh konumunda yer alıyor. 2x2 şeritli bölünmüş yol standardında projelendirilen Soma Çevre Yolu kapsamında 3 adet köprülü kavşak 2 adet hemzemin kavşak bulunuyor.

SOMA ÇEVRE YOLU (113).JPG 

         Yolun projelendirilmesinde,  Soma şehir merkezinden geçen transit trafiğin ve Bergama istikametindeki kömür havzalarından Soma Termik Santrali'ne kömür taşıyan ağır taşıt trafiğinin şehir dışına aktarılması hedeflendi. Soma Çevre Yolu'nun tamamlanarak hizmete alınmasıyla, yerel ağır taşıt trafiği ile transit taşıt trafiği şehir dışına aktarılarak, trafik emniyeti, can ve mal güvenliği sağlandı.